50th
Golden Retriever Club Championship
Show
 
held at Ryton-on-Dunsmore
 
on 20th July 2002
 
 

 

President Joan Gill & Chairman
Alan Morris cutting the Celebration Cake
made by Julia Iles-Hebbert
 
Best in Show Line Up
 

 

Best Veteran, DCC & BIS, BCC & RBIS, BPIS
 
Best Veteran,Thompson’s ROSENJAY APRIL ENTERTAINER
Dog CC & BIS Sonntag’s INT CH PAUDELL PURE PASSION
Bitch CC & RBIS Loach’s PUTJADE PERRIER

BPIS Dobson’s NOSBODIN MERCURY RISING


 
 
Dog Judge : Lynne Hennessy (Ritzilyn)
 

 

Left to Right
Dog CC Sonntag’s Int Ch Paudell Pure Passion

Res CC Armstrong’s Sh Ch Pacimini Simpy Top Honours

Best Puppy Dog Binks’ Suekelle Show Me Love

Special Veteran Dog 3 (0 abs)
 

1. Thompson`s Rosenjay Entertainer

2. Clarke`s Sh Ch Ousevale Gairloch

3. Humphrey’s Thenford Malacite

 

Sire: Sh Ch Skymaster of Jamescroft
Dam: Jamescroft April Magic at
Rosenjay

  Minor Puppy Dog 13 (4abs)

 

1. Hill`s Bramhills Hero’s Herald

2. Wicklow`s Gillbryan Shoshone

3. Rose`s Eyevalley Highland Flynn for Gaytonwood

4. Gregory`s Kennelridge The Poacher of Bernewode

5. Fachione and Teague`s Steval Quicksilver for Goldrealm

 

 

Sire; Kulawand Nordic Venture
Dam: Bramhills Lucy Lilac

 

  Puppy Dog 13 (5abs)

 

1. Bink`s Suekelle Show Me Love

2. Ashton`s Willowlawn Faberge

3. Rose`s Eyevalley Highland Flynn for Gaytonwood

4. Gregory`s Kennelridge The Poacher of Bernewode

5. Archer`s Nosbodin First Knight at Sunandair

 

Sire: Stanroph Squadron Leader
Dam: Cinmarsh Catalina at Suekelle

Junior Dog 20 (4abs)

 

1. Maynard`s Chinnordale Kirriebillie

2. Buckingham`s Lindjan Likewise

3. Blackburn`s Rossgilde Plover over Pajival

4. Tregaskis’ Captain Finn at Steval

5. Frankland-Burton’s Purbarn Gails N Golden Rain

 

Sire: Gatchells Jazz Player
Dam: Ousevale Obsession with Chinnordale

  Special Yearling Dog 15 (3abs)

 

1. Hawkins’ Hawksmoor Pipes of Peace

2. Wicklow`s Gillbryan Crime Of A Centuary

3. Clark`s Redtowers Jumpin Jack Flash

4. Jackson and Smith`s Risedale Royalty

5. Hay`s Monchique Cimerone Cove at Branjoy

 

Sire: Sh Ch Ritzilyn Action Replay
Dam: Hawksmoor Wait For Me

 

    Novice Dog 15 (2abs)

 

1. Buckingham’s Lindjan Likewise

2. Blackburn`s Gaineda Whoops Its A Diamond at Pajival

3. Frankland-Burton’s Purbarn Gails N Golden Rain

4. Clark’s Redtowers Jumpin Jack Flash

5. Binks’ Suekelle Show me Love

Sire: Sh Ch Stanroph Shoeshine
Boy at Lindjan
Dam: Ankera Quite Contrary

    Undergraduate Dog 19 (2abs)

 

1. Buckingham`s Lindjan Likewise

2. Wicklow’s Gillbryan Crime Of A Centuary

3. Frankland-Burton’s Purbarn Gails N Golden Rain

4. Clark’s Redtowers Jumpin Jack Flash

5. Jackson & Smith’s Risedale Royalty

 

Sire: Sh Ch Stanroph Shoeshine
Boy at Lindjan
Dam: Ankera Quite Contrary

Graduate Dog 14 (4abs)

 

1. Ewart’s Goldenquest Ambassador JW

2. Merrick`s Stormerick Solomon JW

3. Hare`s Rojillair Ice Breaker JW

4. Rix`s Trewater Latino

5. Van Der Weiden`s Sir-Mercury of Remy Martin

Sire: Sh Ch Elswood the Highlander
Dam: Golmas Gilbridie of Goldenquest

  Post Graduate Dog 24 (6abs)

 

1. Wild`s Goldmarker Blue Rhine JW

2. Smallcombe`s Robscraig Group Captain 3. Morrell`s Tenfield
Brandy Snap

4. Easton`s Eastonwood Highland Fling

5. Wilkinson`s Ninell Oakley

 

Sire: Sh Ch Gunhills Blue River
Dam: Goldmarker Dizzy Dreamer

 

      Mid Limit Dog 13 (2abs)

 

1. Ferguson’s Eyevalley Cannyman JW

2. Norris`s Lucastes Top Gun JW

3. Lade and Wicklow`s Gillbryan Partner In Crime with Mantondean

4. Yates’ Delcott Barrister

5. Blackburn`s Pajival Stolen Thunder

 

Sire: Mousseglen More than Trust
at Glorfindel
Dam:Stanroph Sierra Silhouette
at Eyevalley

Limit Dog 26 (8abs)

 

1. Barber`s Glenmoray Field Gunner JW

2. Everett-Monks’ Royal Crest Gold N Seven Up at Lorinford (imp)

3. Morss`s Xanthos Black Thorn JW

4. Joy`s Shardanell Valentino

5. Crabtree`s Colbar Royal Salute at Neustro

 

Sire: Sh Ch Ritzilyn Action Replay
Dam: Glenmoray Michaella

Open Dog 14 (4abs)

 

1. Sonntag`s Int Ch Paudell Pure Passion

2. Armstrong`s Sh Ch Pacimini Simply Top Honours

3. Edward`s Ch Gatchells Limerick to Lovehayne

4. Crang`s Sh Ch Tamerley Heavens Hero in Linoaks

5. Viney`s Sh Ch Hillbeth Queens Diplomat of Twilly

Sire: Sh Ch Paudell Easter Plantagenat
at Kerrien
Dam: Kerrien Forever Boniie at
Paudell

    Field Trial Dog 1

 

1. Simm`s Millgreen Chaffinch of Catcombe
 

 

Sire: Millgreen Caesar of catcombe
Dam: Laurenade Lucy In The Sky


Bitch Judge : Barbara Mills (Millwater)

 

 

  

Left to RightBitch CC Loach’s PUTJADE PERRIER

Res CC Birkin’s SH CH SANSUE MAGIC MAIZE JW

Best Puppy Bitch Dobson’s NOSBODIN MERCURY RISING
  Special Veteran Bitch 13 (4abs)

 

1. Jones’ Tokeida Enchantress of Myrann

2. Woodcock’s Sh Ch Stanroph Spring Fantasy

3. Ashton’s Cracksavon Most Sincere of Willowlawn

4. Parris’ Lorinford Halfpenny at Hydanthe

5. Smallcombe’s Lorinford Daniella of Robscraig

 

 

Sire: Sh Ch Tokeida Starstealer
Dam: Tokeida Outlaws Floozy

Minor Puppy Bitch 22 (7abs)

 

1. Chapman’s Kidston Clara Peggotty

2. Hammond’s Merimoor Merry Go Round

3. Keighley’s Amirene Lucinda with Colbar

4. Morss’ Xanthos Effervescent

5. Brittain’s Gwelo Ritoki Dream

 

Sire: Ryders Pathfinder to Kennelridge
Dam: Kidston Zoeschen Maple

Puppy Bitch 24 (7abs)

 

1. Dobson’s Nosbodin Mercury Rising

2. Best’s Rayleas Surprise Selection of Ellyest

3. Williams’ Wilgem Uptown Girl

4. Keighley’s Amirene Lucinda with Colbar

5. Edwards’ Lovehayne Tallulah

 

 

Sire: Lovehayne Quentin JW
Dam: Nosbodin Space Jam

Junior Bitch 33 (11abs)

 

1. Cole’s Gillbryan Tibetan Song for Rooksbury

2. Seamons’ Messano Jitterbug

3. Carrington’s Braxton nanelle at Lalique

4. Hird’s Sansue Mme Butterfly at Wyebank

5. Fisher’s Palizolla Polar Star

 

 

Sire: Gillbryan Water Bailiff
JW
Dam: She Moves Thru’ the Fair
Amongst Gillbryan

  Special Yearling Bitch (14)

 

1. Cole’s Gillbryan Tibetan Song for Rooksbury

2. Blewett’s Jaybelene Just Jessica JW

3. Downey-Tullock’s Tullochmohr Posh Spice

4. Barrow’s Steval Fantasia by Gatchells

5. Merrick’s Stormerick De Ja Vu

 

 

Sire: Gillbryan Water Bailiff
JW
Dam: She Moves Thru’ the Fair
Amongst Gillbryan

 

    Novice Bitch 28 (3abs)

 

1. Dobson’s Nosbodin Mercury Rising

2. Fisher’s Palizolla Polar Star

3. Edwards’ Lovehayne Tallulah

4. Porters’ Shearstone Love Me Do

5. Mullett’s Poundmeadow Strawbry Fool

 

 

Sire: Lovehayne Quentin JW
Dam: Nosbodin Space Jam

  Undergraduate Bitch 29 (6abs)

 

 

1. Downey-Tullock’s Tullochmohr Posh Spice

2. Clarke’s Ousevale Queen Bee JW

3. Richardson’s Turambar Harmony

4. Seamons’ Messano Jitterbug

5. Barrow’s Halebourne Wing And A Prayer

 

Sire: Stanroph Spice Boy
Dam: Stanroph Solar Majestic at
Tullochmohr

Graduate Bitch 16 (2abs)

 

1. Wells’ Shtamar Sauternes

2. Blackburn’s Starlight Waterfall at Pajival

3. Gregson’s Sandusky Utterley Butterley at Zelagold

4. Bolton’s Stanroph So It’s A Mirage to Hollygold

5. Birkin’s Sansue Golden Lace JW

 

 

Sire: Gillbryan Bag of Tricks
for Putjade JW
Dam: Shtamar Blue Mist

  Post Graduate Bitch 28 (6abs)

1. Wells’ Shtamar Shakatak

2. Woodcock’s Stanroph Silent Witness

3. Jolly’s Pauclare Peach Frost

4. Jackson’s Wayfield Princess Pearl

5. Hagger’s Fairfield Firedreamer JW

 

 

Sire: Gillbryan Bag of Tricks
for Putjade JW
Dam: Merimoor Tried & True
of Shtamar

Mid Limit Bitch 15 (4abs)

 

1. Balaam’s Pinecrest Truly Scrumptious

2. Dobson’s Nosbodin Space Jam

3. Zingg’s Alibren Viva for Rayleas

4. Tower’s Alibren Marina

5. Easton’s Eastonwood Fantasia

 

 

Sire: Sh Ch Stanroph Squadron
Leader
Dam: Rayleas Megafolie of Pinecrest

 

 

Limit Bitch 22 (6abs)

 

1. Loach’s Putjade Perrier

2. De Ridder’s Ger Ch Ritzilyn Chelsea Blue

3. Everett Monks & Fiorentini’s Royal Crest Gold N Seven
Bar Seven with Lorinford (imp)

4. Ferguson’s Eyevalley Border Pippin

5. Blewett’s Jaybelene Skyes Sorchanna

 

 

Sire: Gillbryan Twelth Night
Dam: Tribute to Tansy at Putjade

Open Bitch 22 (10abs)

1. Birkin’s Sh Ch Sansue Magic Maize JW

2. Turnbulls’ Sh Ch Steval Story Teller

3. Garraway’s Jaybelene Skyes Sophelia at Goldstreme JW

4. Van der Weiden’s Ch Valery of Remy Martin Goldens

5. Morss & Green’s Xanthos Orange Blossom

 

 

Sire: Gunhills Banjo of Sansue
Dam: Ch Sansue Flairs Opal)

      Special Stud Dog 1

 

 

Frankland-Burton’s CH PURBARN XTRA THUNDERSTORM(Lorinford Thunderstorm of Purbarn x Cinmarsh Creates
Havoc at Purbarn) 

Special Brood Bitch (1)

 

Almey’s Sh Ch ARBUTUS OMINECA(Ch Paudell Easter Plantaganet at Kerrien x Arbutus
Annacortes) All photographs taken and kindly presented to the
Club by Lynn Kipps.If you would like to purchase a copy EMAIL
Lynn for details.