52nd

Golden Retriever Club Championship
Show
 
held at The National Agricultural
Centre
Stoneleigh, Warwickshire
on 17th July 2004
 
Best in Show
 

 

Sue Tracey’s Mossburn Muffin at
Denicol
Sire: Ch Ritzilyn Cockney Robin x Ch Tokeida Temptres
of Mossburn
with Bitch Judge Mrs Cynthia Twist & Referee
Mrs Pat Tuck
 
CC Winners
 

 

Bitch CC & BIS, Mossburn Muffin at Denicol,
DCC, RBIS & BOS Sh Ch Pacimini Simply Top Honours
With Bitch Judge Mrs Cynthia Twist, GRC Chairman
Mrs Sue Almey & Dog Judge Mrs Sue Pounds-Longhurst
 

 
 
Dog Judge : Sue Pounds-Longhurst
(Mossburn)
 

 

Left to Right
Dog CC Armstrong’s Sh Ch Pacimini Simply Top Honours

Res CC Merrick’s Stormerick Soloman JW

Best Puppy Dog Andrews’ Catcombe Cock A Doodle Doo

Special Veteran Dog 7 (2 abs)
 

1st Henderson’s SH CH MARJAMEZ MIDNIGHT
COWBOY AT WESTERVANE

(Linchael Persian Orchid x Sh Ch Gaineda Imperial Ice)

2nd Maynard’s CH CHINNORDALE DUDLEY

(Wyvan Merrigo Likely x Millwater Letitia Of Chinnordale)

3rd Seamons’ CH RITZILYN BARROW BOY FOR
MESSANO

(Ch Ritzilyn Cockney Robin x Stanroph Sally Ann For Ritzilyn)

Res Cairns’ STARLANCE CRACKER JACK AT
PENDORRIC

(Ch Ritzilyn Cockney Robin x Starlance Claim To Fame)

Vhc Humphrey ‘sTHENFORD MALACHITE

(Blakesly Benjamin Of Westley x Darris Dark Opal)

  Minor Puppy Dog 18 (6 abs)

 

1st Arnold’s DIKEADAZE DYSON naf

(Sh CH Dikeadaze Wellington x Dikeadaze Hot Totty)

2nd Richardson’s GIOGAN LOCH LEE

(Sh Ch Jackrale Integrity JW x Giogan Ain’t She Sweet)

3rd McAleese’s LOCHTAYMOR JACK FROST

(Jemedin Diamond Double Of Lochtaymor x Rainscourt Queen Of

Scots Of Lochtaymor)

Res Smith’s ROJILLAIR ICICLE ILLUSION AT GOLDFLAME

(Neighan Night Sky Illusion at Lamancha x Rojillair Iced

Fancy)

Vhc Mackenzie’s CROWOOD KINGSTON AT VAREDERO

(Ronjalee Ragamuffin at Motlaisa x Sh Ch Standfast Desdemona

at Crowood)

 

  Puppy Dog 21 (6 abs)

 

1st Andrews’ CATCOMBE COCK A DOODLE DOO

(Catcombe Corblimey JW x Catcombe Cosset)

2nd Banks’ YVESHAM SUNSET BOULEVARDE BY KANTEAL

(Burpham Sunburst By Kanteal x Alibren Melodie D’Amour Of

Yvesham JW)

3rd Dobson’s NOSBODIN NEMESIS BETWEEN

SUNANDAIR

(Ch Lovehayne Quentin JW x Nosbodin Flaming Star)

Res Walker’s SIATHAM YOGI BEAR OF CARRICKGOLD

(Sh Ch Marjamez Midnight Cowboy At Westervane x Siatham

Gillyflower)

Vhc Marriott’s

SANSUE HENRI MARTIN

(Monchique Cimarone Cove At Branjoy x Ch Sansue Magic Maize

JW)

 

Junior Dog 28 (5 abs)

 

1st Clark’s TREWATER MADE TO MEASURE

(Ch Lindjan Xylonite x Trewater Lottie)

2nd Wilson’s LILLIESLEA LICENCE T THRILL JW

(Sh Ch Eyevalley Cannyman JW x Tullochmohr Sea Coral Of

Lillieslea)

3rd Buckingham’s TALLISKA TRADE OFF TO LINDJAN

(Sh Ch Lindjan Xylonite x Gatchells Bewitched To Lovehayne JW)

Res Whitworth’s DIBBLESDAE MAGIC DRUMMER
JW

(Sh Ch Alibren Soul To Soul JW x Pandreft Pure Magic For

Dibblesdae JW)

Vhc Chalkley’s PONDCROFT FERRY MAN

(Ch Stanroph Squadron Leader x Pondcroft Lady Jane)

  Special Yearling Dog 17 (5abs)

 

1st Clark’s TREWATER MADE TO MEASURE

(Ch Lindjan Xylonite x Trewater Lottie)

2nd Buckingham’s TALLISKA TRADE OFF TO LINDJAN

(Sh Ch Lindjan Xylonite x Gatchells Bewitched To Lovehayne JW)

3rd Morrell’s CROWSHOTT ONYX RHYTHM JW

(Ch Ninell Harrington at Millgreen x Tenfield Rambling Rhythm

of Crowshott)

Res Easterbrook’s DIGOLDSBY DREAM COME TRUE

(Kimwhany O’Rourke Of Ritzilyn x Digoldsby Diamond Cracker )

Vhc Wright’s PUTJADE POSEIDON

(Putjade Playaway For Merimoor JW x Putjade Pocahontas)

    Novice Dog 22 (3 abs)

 

1st Clark’s TREWATER MADE TO MEASURE

(Ch Lindjan Xylonite x Trewater Lottie)

2nd Buckingham’s TALLISKA TRADE OFF TO LINDJAN

(Sh Ch Lindjan Xylonite x Gatchells Bewitched To Lovehayne JW)

3rd Walker’s AMILONE RENEGADE OF CARDRONA

(Gatchells Jazz Player x Amilone Sea Pearl)

Res Andrews’ CATCOMBE COCK A DOODLE DOO

(Catcombe Corblimey JW x Catcombe Cosset)

Vhc Van der Weiden’s CHAIROEEZAN’S SIR MERCURY’S BOY

(Sir Remy Mercury of Remy Martin Goldens x Chairoezan’s

Gaily Gigi)

    Undergraduate Dog 15 (4 abs)

 

1st Clark’s TREWATER MADE TO MEASURE

(Ch Lindjan Xylonite x Trewater Lottie)

2nd Gregson’s MEVAGOLD LITTLE FISHER AT ZELAGOLD JW

(Jaybelene Just Morse To Goldstreme x Trebell Tigers Eye At

Mevagold)

3rd Blackburn’s ROSSGILDE PLOVER OVER PAJIVAL

(Marjamez My Guy At Rossgilde x Lawpark Sunshine At Glengilde)

Res Van der Weiden’s CHAIROEEZAN’S SIR
MERCURY’S BOY

(Sir Remy Mercury of Remy Martin Goldens x Chairoezan’s

Gaily Gigi)

Vhc Wilkes’ SIAGAR STORMCATCHER OF SOLIDAGO

(Siagar Spellcatcher x Siager Signature)

Graduate Dog 18 (3 abs)

 

1st Andrews’ CATCOMBE CORBLIMEY JW

(Rosaceae Ideal Forecast At Purbarn x Catcombe Cheerio)

2nd Armstrong’sJONSEN SIMPLY TAMOSE VIA PACIMINI JW

(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Yelenis Georgiana With

Jonsen)

3rd Lodge’s EVIDA FIELD MARSHAL

(Shearstone The Pye x Gwyngala Glimmer Of Hope For Evida)

Res Ball’s HARESWITH CANTERBURY TAILS

(Ch Stanroph Squadron Leader x Hareswith Academy Award)

Vhc Crosbie’s WHITEHILLS HOT SHOT BY GARBANK LISLONE

(Uk Sh Ch/Ned/Ger/Vdh Ch Garbank Lislone Jackpot x Whitehills

Fanfayre)

  Post Graduate Dog 37 (13 abs)

 

1st Challenger & Foster’sCHALKSVILLE
MAJOR PURSUIT AT JANDEBURN ShCM

(Trebettyn Musket x Golcrest Good Times At Chalksville)

2nd Caisley’s CROWOOD JETHRO OF STANDFAST JW

(Gunhills Star Voyager To Bramhills JW x Sh Ch Standfast

Desdemona At Crowood JW)

3rd Wright’s MERIMOOR FIRE ‘N’ ICE JW

(Gracewood Castaway To Putjade x Merimoor Airs ‘N’ Graces)

Res Grady’s STANROPH SECURITY BOY

(Stanroph So It Had To Be JW x Sh Ch Stanroph Sea Nymph)

Vhc Binks ‘SUEKELLE SHOW ME LOVE JW

(Ch Stanroph Squadron Leader x Cinmarsh Catalina At Suekelle)

 

      Mid Limit Dog 28 (5 abs)

 

1st Woodcock & Clement’s STANROPH
ENDELWOOD NICHOLAS JW

(Shazeldon Love In The Soul JW x Stanroph Sailors Fantasy)

2nd Hartgill’s EBBLEDOWN TROUBADOUR

(Gatchells Jazz Player x Ebbledown Moonflower Mist)

3rd Hays’ MONCHIQUE CIMARONE COVE AT BRANJOY

(Branjoy O’Grady x Monchique Sophie Mae)

Res Rix’s TREWATER LATINO

(Gatchells Jazz Player x Trewater Sadie)

Vhc Van Der Weiden’s SIR MERCURY OF REMY MARTIN GOLDENS

(Stanroph Some Kind Of Hero x Ch Ritzilyn British Breeze)

Limit Dog 28 (6 abs)

 

1st Merrick’s STORMERICK SOLOMON JW ShCM

(Gatchells Jazz Player x Stormerick Fortune Cookie)

2nd Arnold’s AMBERLAND ARROW

(Muskan Most Likely x Amberland Amaneta)

3rd Lade & Wicklow’s GILLBRYAN PARTNER IN CRIME

WITH MANTONDEAN

(Gillbryan Korrib x Gillbryan Or What You Will)

Res Pearson’s PURBARNS FORECAST IS STORMY

(Rosaceae Ideal Forecast At Purbarn x Purbarn Zipi Miss Minx)

Vhc Hennessy’s RITZILYN BRANDON JW

(Sh Ch Perrimay Hugo Of Fenwood x Sh Ch Ritzilyn Stage Door

Jenny)

Open Dog 28 (6abs)

 

1st Armstrong’s SH CH PACIMINI SIMPLY
TOP HONOURS

(Pacimini Simply The Best x Stanroph Simply Stunning Of

Pacimini)

2nd Crang’s SH CH TAMARLEY HEAVENS HERO IN

LINOAKS JW

(Sh Ch Rosenjay April Hero in Linoaks x Tamarley Stealing

Heaven)

3rd Godefroy’s HOLBECK HEROIC AVIATOR ABOVE FENWOOD

JW

(Sh Ch Perrimay Hugo Of Fenwood x Perrimay Fleur At Holbeck)

Res Morss’ CH XANTHOS TOM FOOLERY JW

(Ch Ritzilyn Cockney Robin x Xanthos Rahnee)

Vhc Ferguson’s SH CH EYEVALLEY CANNYMAN JW

(Mousseglen More Than Trust At Glorfindel x Stanroph Sierra

Silhouette At Eyevalley)

Field Trial Dog 2 (1abs)

1st Simms Mrs PA MILLGREEN CHAFFINCH OF CATCOMBE

(Millgreen Caesar Of Catcombe x Laurenande Lucy In The Sky)

 

 Awaiting Photograph

 

 

  


Bitch Judge : Cynthia Twist (Bryanstown)

 

 

 

Left to RightBCC Tracey’s Mossburn Muffin at DenicolRBCC Kipps’ Sh Ch Wheatcroft White DiamondBPB Birkin’s Sansue Delambre JW      Special Veteran Bitch 10 (1 abs)

 

1st Jones and Athey’s NINELL GEORGIA

(SH CH Crowood Butch Cassidy x Ninell Ciarah)

2nd Hall’s MADAM FERN AT GWYNGALA

(Sh Ch Stanroph Shoe Shine Boy At Lindjan x Gwyngala Asteria)

3rd Pratt’s ROSYTH SPANISH GYPSY

(Ch Rayleas Caluimn x Tonara Miss Enchanting Of Rosyth)

Res Smith’s TILITA LEADING LADY FOR LUCASTES

(Ch Ritzilyn Cockney Robin x Tilita Cassandra)

Vhc Burrows’ PAJIVAL GOLDEN CASCADE

(Gunhills Banjo Of Sansue x Gaineda Jubilee Of Pajival)

Minor Puppy Bitch 27,(6 abs)

 

1st Owen’s THORNYWAIT KALEIDOSCOPE OF
AURUMLEA

(Gracewood Castaway To Putjade x Thornywait Magic Rose JW)

2nd Dunbar’s LINIRGOR HIGHLAND BROOK

(Sh Ch Golmas Governor JW x Linirgor Dreams Of Joy)

3rd Arnold’s MEVAGOLD LAYLA

(Amberland Ajax JW x Trebell The Tomboy At Mevagold)

Res Crosbie’s GARBANK LISLONE HALFPENNY

(Whitehills Hot Shot By Garbank Lislone x Garbank Romance)

Vhc Clarke’s OUSEVALE TICKETY BOO

(Sh Ch & Ir Sh Ch Erinderry Diamond Edge Of Glenavis x Ch

Ousevale Lady Eleanor JW)

Puppy Bitch 29 (9 abs)

 

1st Birkin’s SANSUE DELAMBRE JW

(Monchique Cimarone Cove At Branjoy x Ch Sansue Magic Maize JW)

2nd Andrews’ CATCOMBE CANOODLE

(Catcombe Corblimey JW x Catcombe Cosset)

3rd Keighley’sCOLBAR CRYSTAL BELLE

(Colbar Royal Salute At Neustro x Amirene Lucinda With Colbar)

Res Dunbar’s LINIRGOR HIGHLAND BROOK

(Sh Ch Golmas Governor JW x Linirgor Dreams Of Joy)

Vhc Harding’ PANDREFT NAUGHTY BUT NICE BY

EVENINGHILL

(Eveninghill Murphy’s Law x Pandreft Sugar
N Spice)

 

Junior Bitch 38 ( 14abs)

 

1st Hughes’ PEARLBARN PROMISE AT AYMSBURY

(Ritzilyn Brandon JW x Stanroph Sandancer For Pearlbarn)

2nd Zubair’s THORNYWAIT MUSIC OF THE NITE

(Sh Ch Alibren Soul To Soul JW x Millgreen Midnight Romance At
Thornywait)

3rd Hagger’s FAIRFIELD FLAME SENSATION

(Tonara Guy Fawkes x Fairfield Firecascade JW)

Res Wilson’s PEARLBARN PINA COLADA

(Ritzilyn Brandon JW x Stanroph Sundancer Of Pearlbarn)

Vhc Ellis’ CAILLOCH RACER TO TENFIELD

(Tenfield Border Patrol JW x Amilone Caledonia For Cailloch)

  Special Yearling Bitch 20

 

1st Rea’s OSREALIN SKYKOMISH SUNRISE

(Gillbryan Water Bailiff JW x Mornington Joy for Osrealin)

2nd Simms’ ST VINCENT CHRISTMAS WISHES

(Goldenquest Ambassador JW x St Vincent Golden Belle)

3rd Enevoldsen’s CATTRYSSE VICHY

(Steval Soul Singer x Cattrysse Rock On Sally)

Res Randall’s KELVERQUEST ARTEMIS

(Pandreft Paddywack x Topsy Tiara Of Kelverquest)

Vhc Zubair’s THORNYWAIT MUSIC OF THE NITE

(Sh Ch Alibren Soul To Soul JW x Millgreen Midnight Romance At
Thornywait)

Awaiting Photograph

 

    Novice Bitch 38

 

1st Andrews’ CATCOMBE CANOODLE

(Catcombe Corblimey JW x Catcombe Cosset)

2nd Hughes’ PEARLBARN PROMISE AT AYMSBURY

(Ritzilyn Brandon JW x Stanroph Sandancer For Pearlbarn)

3rd Beer’s ROBSCRAIG JEWELS BY TOPAZ AT
TASHSHEEN

(Ch Stanroph Squadron Leader x Robscraig Cameo Girl)

Res Hagger’s FAIRFIELD FLAME SENSATION

(Tonara Guy Fawkes x Fairfield Firecascade JW)

Vhc Birkin’s Mrs V WYEBANK JUNO (TAF)

(Sh Ch/Ir Sh Ch Erinderry Diamond Edge x Sansue Mme Butterfly
at Wyebank)

  Undergraduate Bitch 21(5 abs)

 

1st Gentleman’s PONDCROFT PERFECTION

(Ch Purbarn Xtra Thunderstorm x Embletay Athene Of Pondcroft)

2nd Ellis’s CAILLOCH RACER TO TENFIELD

(Tenfield Border Patrol JW x Amilone Caledonia For Cailloch)

3rd Green’s GLOI WINTER BREEZE AT ALPHINBROOK

(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Gloi Enchantress)

Res Winstanley’s GLENWEAVER SAMSERENA

(Ch Stanroph Squadron Leader x Glenweaver Instant Replay)

Vhc Jenkins’ HICKORYWOOD RUBY STARSHINE

(Sh Ch Stanroph Shoe Shine Boy At Lindjan x Kerrien Star

Spangle in Hickorywood)

Graduate Bitch 14 (2 abs)

 

1st Brown’s COPPERMEAD APRIL IN PARIS
AVEC IPCRESS

(Remmington Rob Roy Of Ipcress JW x Coppermead Xena Princess)

2nd Pratt ‘s ROSYTH FREE SPIRIT

(Rainscourt Son Of A Gun x Rosyth Spanish Gypsy)

3rd Keighley’s AMIRENE LUCINDA WITH COLBAR

(Rosaceae Indian Prince Of Bridgefarm JW x Amirene Virtuous)

Res Gentleman ‘s EMBLETAY SAFFRON SILK

(Weirston James Bond At Souter x Embletay Brazen Beauty)

Vhc McGuire’s JEMEDIN ENYA DREAMS

(Uk Sh Ch/Ned/Ger/Vdh Ch Garbank Lislone Jackpot x Jemedin Cascade)

 

  Post Graduate Bitch 19 (5 abs)

 

1st Barlow’s THORNYWAIT ROMANTIC LADY

(Ch Stanroph Squadron Leader x Millgreen Midnight Romance At
Thornywait)

2nd Woodcock’s STANROPH SHE’S GOT THE LOOKS JW

(Stanroph So It Had To Be JW x Stanroph Secret Finale)

3rd Cooper’s GOLDSMILL TAKE A CHANCE ON ME JW

(Ronjalee Roll On Chilzer JW x Goldsmill Unchained Melody JW)

Res Barber’s MESSANO JUDGE FOR YOURSELF

(Ch Stanroph Squadron Leader x Messano Eager Beaver)

Vhc Mitchell’s LEGROVE SUMMER GIRL

(Kingsfleet Phantom At Legrove x Tishomingo Pearl At Legrove)

Mid Limit Bitch 24 (6 abs)

 

1st Hammond ‘s MERIMOOR MISS MARPLE JW

(Gracewood Castaway To Putjade x Merimoor Tommy Girl)

2nd Williamson’s XANTHOS GALADRIEL AT STANDELBEC

(Ritzilyn Brandon JW x Xanthos Purple Patch)

3rd Ferguson’s KAILZIE GIGHA JW

(Kailzie Solo x Steval Skye At Kailzie)

Res Morss’ XANTHOS FOREIGN AFFAIRE

(Nor Ch/Swe Ch Inassicas Song Of Songs x Xanthos To Be Sure)

Vhc Southwell’s DENEROSE TINEKA

(Denerose Troilus x Pure Magic For Denerose)

 

Limit Bitch 28 (9 abs)

 

1st Butterworth’s APPLEBROOK LILY OF THE
FIELD JW

(Sh Ch Perrimay Hugo Of Fenwood x Cinmarsh Charisma For

Applebrook )

2nd Male’s MALENBROOK MADAME MONET

(Ch Stanroph Squadron Leader x Malenbrook Mischief Maker)

3rd Chalkley’s PONDCROFT LADY JANE

(Embletay Imperial of Pondcroft x Pondcroft Enya)

Res Banks’ KANTEAL TEA TIME

(Ch Stanroph Sailor Boy x Canina Positive Thinking At Kanteal)

Vhc Wicklow’s GILLBRYAN WATER CATKIN

(Ch Ritzilyn Cockney Robin x Wyvan Unforgetable For Gillbryan)

 

Open Bitch 24 (2 abs)

 

1st Tracey’s MOSSBURN MUFFIN AT DENICOL

(Ch Ritzilyn Cockney Robin x Ch Tokeida Temptress Of Mossburn)

2nd Kipps’ SH CH WHEATCROFT WHITE DIAMOND

(Sh Ch & Ir Sh Ch Erinderry Diamond Edge Of Glenavis x

Wheatcroft Skys The Limit)

3rd Woodcock’s WORLD & ENG SH CH STANROPH SOLAR FLAME

(Sh Ch Chilzer Casey Jones x Stanroph Shere Fantasy)

Res Dunbar’s SH CH LINIRGOR EVER HOPEFUL

JW ShCM

(Stanroph Spice Boy x Linirgor Aigneach)

Vhc Dobson ‘s NOSBODIN SPACE JAM

(Kennelridge Pandemonium At Putjade x Nosbodin Flaming Star)

 

The GRC Committee wishes to thank Lynn Kipps for
providing the photographs.