GRC Open Show

 

held at at Whitwick Leics, SUNDAY
26/11/00
 

Judge Mary Gaffney (Tyrol) Eire

Entry 154 dogs making an entry of 208

 

Left to right : BIS, RBIS, BDIS, BPIS

 

Best in Show : Gatchells Bewitched to Lovehayne 

Reserve Best in Show : Willowlawn The Actress 

Best Dog in Show : Sansue Crown Imperial 

Best Puppy in Show : Remington Remember Me 

Best Veteran in Show : Tippastree Forsythia 

Special Veteran Dog/Bitch (6, 2absent) 

1. Tippastree Forsythia

2. Linchael Butterfly Orchid at Frankby

3. Amblaire Tweed

4. Melfricka New Year Honour

 

Sire: Tilita Benedick at Timarick

 

 

Dam: Tippastree Strawberry Byjou

Minor Puppy Dog (8,2) 

1. Rojillair Ice Breaker

2. Stanroph Supergrass

3. Linchael Ti Amo

4. Frankby Vermillion TAF

5. Gaineda Whoop it’s a Diamond at Pajival

 

Sire: Rojillair Magical Blaze at Goldflame

 

 

Dam: Rojillair Christmas Kiss

Puppy Dog (6,1) 

1. Rojillair Ice Breaker BPD

2. Rossgilde Statesman

3. Remington Regal Scot of Raffleson

4. Tenfield Border Patrol

5. Linchael Ti Amo

 

Sire: Rojillair Magical Blaze at Goldflame

 

 

Dam: Rojillair Christmas Kiss

Junior Dog (9,2) 

1. Stanroph Spice Boy

2. Goldmarker Blue Rhine

3. Abnalls Ellis

4. Kennelridge Travelling Man to Bernewode

 

Sire: Sh Ch Stanroph Shoe Shine Boy at
Lindjan

 

 

Dam: Sh Ch Stanroph Spring Fantasy

Special Yearling Dog (10,2) 

1. Rossgilde Sea Eagle RBD

2. Stanroph Spice Boy

3. Tavasar Douglas

4. Eastonwood Highland Fling

5. Highguild Cayenne

 

Sire: Marjamez My Guy at Rossgilde

 

 

Dam:Rosslana Sea Portia

Novice Dog (6,1) 

1. Branjoy Just William

2. Goldmarker Blue Rhine

3. Abnalls Ellis

4. Arbutus Quinsam

5. Tenfield Border Patrol

 

Sire: Ritzilyn Dorchester Dickie at Branjoy

 

 

Dam: Branjoy Cara

Undergraduate Dog (10,2) 

1. Stanroph Spice Boy

2. Goldmarker Blue Rhine

3. Bellagold Spirited of Cornborough

4. Eastonwood Highland Fling

5. Wyebank Colorado

 

Sire: Sh Ch Stanroph Shoe Shine Boy at
Lindjan

 

 

Dam: Sh Ch Stanroph Spring Fantasy

Graduate Dog (9,3) 

1. Branjoy O’Grady

2. Linchael Tullibardine

3. Robscraig Fleet Admiral of Medulla

4. Tenfield Border Rambler JW

5. Westley Jake

 

Sire: Ch & Ir Ch Papeta Philosopher
of Tyrol

 

 

Dam: Branjoy Winter Blossom

Postgraduate Dog (8,4) 

1. Bramhills Peter Piper

2. Solidago Spring Debut

3. Lucky Chance for Amblaire

4. Siatham Robinson of Mulfield

 

Sire: Bramhills Ambrose

 

 

Dam: Bramhills Mistletoe

Open Dog (15,4) 

1. Sansue Crown Imperial BD

2. Hydanthe Putting on the Ritz for Tinkviel

3. Gunhills Star Voyager to Bramhills

4. Paudell Procul Harem of Dunblair

5. Rosaceae Ideal Forecast at Purbarn

 

Sire: Sh Ch Elswood The Highlander

 

 

Dam: Sh Ch Sansue Waterlily

Minor Puppy Bitch (19,7) 

1. Gunhills Dancing Dream of Wheatcroft NAF

2. Willowlawn Chorus Line

3. Stanroph Silent Witness

4. Ritzilyn Cider With Rosie

5. Woodiwiss Golden Fern of Mulfield

 

Sire: Marjamez My Guy at Rossgilde

 

 

Dam: Gunhills Dancing Darby

Puppy Bitch (12,3) 

1. Remington Remember Me, BPIS

2. Willowlawn Chorus Line

3. Ritzilyn Cider With Rosie

4. Sallynook Ice Maiden at Branjoy

5. Remington Requisite of Ramchaine

 

Sire: Sh Ch Elswood The Highlander

 

 

Dam: Remington Rosette

Junior Bitch (18,4) 

1. Gatchells Bewitched to Lovehayne BB,BIS

2. Remington Remember Me

3. Ninell Ottalie

4. Stanroph Stop And Glance

5. Abnalls Elayna of Tworivers

 

Sire: Marjamez My Guy at Rossgilde

 

 

Dam: Gatchells Royal Orchid JW 

Special Yearling Bitch (12,1) 

1. Sansue Golden Lace JW

2. Tippastree Pandora

3. Remington Remember me

4. Purbarn Come All Over Again

5. Hawksmoor Wait For It

 

Sire: Sansue McIver

 

 

Dam: Sh Ch Sansue Waterlily

Novice Bitch (18,1) 

1. Gatchells Bewitched to Lovehayne. BB, BIS

2. Remington Remember Me

3. Ninell Ottalie

4. Abnalls Elayna of Tworivers

5. Badbygold Queen Guinevere

 

Sire: Marjamez My Guy at Rossgilde

 

 

Dam: Gatchells Royal Orchid JW 

Under Graduate Bitch (10,3) 

1. Tippastree Pandora

2. Purbarn Come Together

3. Ninell Ottalie

4. Jamescroft Flaxen Classique

5. Tenfield Chamomile

 

Sire: Sh Ch Gunhills Blue River

 

 

Dam: Tippastree Tango

Graduate Bitch (6,3) 

1. Kerrien Cassidy Springs at Crowood JW

2. Winnatts Feodora JW

3. Eastonwood High Falutin of Ramchaine

 

Sire: Sh Ch Crowood Butch Cassidy

 

 

Dam: Kerrien Shannon

Post Graduate Bitch (9) 

1. Nosbodin Space Jam

2. Glenmoray Vichy to Lovehayne

3. Gracewood Jemimah

4. Sagittaria Sally

5. Kennelridge Chorus Girl for Bernewode

 

 
Sire: Kennelridge Pandemonium at Putjade

 

 

Dam: Nosbodin Secret Garden

Open Bitch (13, 4) 

1. Willowlawn The Actress RBB, RBIS

2. Sansue Magic Maize JW

3. Jamescroft Flaxen Pride

4. Caristone Sapphire

5. Gunhills Moonbeam of Meloak

 

Sire: Elswood The Jacobite of Bellemount

 

 

Dam: Cracksavon Most Sincere of Willowlawn

Photographs taken and kindly donated
to the Club by Lynn Kipps