GRC Open Show

 

 

held at at Chippenham, Wilts, SUNDAY
25/11/01
 

 

Judge Janet Crang(Linoaks)

Entry 167 dogs making an entry of 218 

 

 

Left to right : BIS, RBIS, BPIS

 

 

Best in Show : Ronjalee Rag Trade 

 

Reserve Best in Show : Remington Requisite of Ramchaine 

 

Best Puppy in Show : Hawksmoor Pipes of Peace 

 

Best Veteran in Show : Sandusky Josee to Lovehayne 

 

 

 

Special Veteran Dog/Bitch (6,) 

 

1st. Edwards’ Sandusky Josee to Lovehayne

2nd.Jefferey’s Leighsham Dark Dagger

3rd. Wilkes’s Solidago Serena Ballet of Bethoria

Res. North’s Tippastree Forsythia

VHC. Ball’s Brocas Precious Jamie

 

Sire: Sh Ch Linchael Conspiracy of Chevanne

Dam: Sansue Golden Gloria of Sandusky

 

 

 

Minor Puppy Dog (8,3) 

 

1st. Frankland-Burton’s Purbarn Gails n Golden Rain

2nd. Pratt’s Rosyth Fortune Seeker

3rd. Thompson’s Ruthercross Spokesman

Res. Price’s Bedeslea Black Jack

VHC. Filmer’s Purbarn Gales in the Offin

 

Sire: Ch Purbarn
Xtra Thunderstorm

Dam: Purbarn Come Together

 

 

 

Puppy Dog (9,2) 

 

1st. Hawkin’s Hawksmoor Pipes of Peace (BPD)

2nd. Liggin’s Nunsbrook Ghillie

3rd. Mant’s Valisa Virtual Reality

Res. Chester’s Kettlebrook Snow Lion

VHC. Pratt’s Rosyth Fortune Seeker

 

Sire: Sh Ch Ritzilyn Action Replay

Dam: Hawksmoor Wait For Me

 

 

 

Junior Dog (7,1) 

 

1st Leybourne’s Ronjalee Rag Trade (BD)

2nd Merrick’s Stormerick Solomon JW

3rd Williams’ Cassatess Flash Harry

Res. Brown’s Pandreft Red Hot Leader

VHC. Callow’s Whitefern the Boatswain

 

Sire: Glenmoray Field Gunner JW

Dam: Sh Ch Kimwhany Optimist at Ronjalee

 

 

 

Special Yearling Dog (12,5) 

 

1st Leybourne’s Ronjalee Rag Trade

2nd Hare’s Rojillair Ice Breaker JW

3rd Morris’ Kinlochlagan Lord o’ the Glen at Sandusky

Res. Richardson’s Turambar Heartbreaker

 

Sire: Glenmoray Field Gunner JW

Dam: Sh Ch Kimwhany Optimist at Ronjalee

 

 

 

Novice Dog (14,3) 

 

1st Hawkin’s Hawksmoor Pipes of Peace

2nd Liggin’s Nunsbrook Ghillie

3rd Mant’s Valisa Virtual Reality

Res. Chester’s Kettlebrook Snow Lion

VHC. Rogers’ Sandalgem Kachima

 

Sire: Sh Ch Ritzilyn Action Replay

Dam: Hawksmoor Wait For Me

 

 

 

Undergraduate Dog (16,5) 

 

1st. Ball’s Hareswith Canterbury Tails

2nd. Liggin’s Nunsbrook Ghillie

3rd. Alford’s Highguild Fennel

Res. Rix’sTrewater Latino

VHC. Merrick’s Stormerick Indiana Jones

 

Sire: Stanroph Squadron Leader

Dam: Hareswith Academy Award

 

 

 

Graduate Dog (7,3) 

 

1st. Hare’s Rojillair Ice Breaker JW

2nd. Jones’ Abnalls Elvis

3rd. Alford’s Highguild Fennel

Res. Sweetenham’s Denerose Gold Topas at Anatas

 

Sire: Rojillair Magical Blaze at Goldflame

Dam: Rojillair Christmas Kiss

 

 

 

Postgraduate Dog (11) 

 

1st Lane’s Kulawand Nordic Venture

2nd Edwards’ Lovehayne Quentin JW

3rd Gill & Reas’ Westley Jake

Res. Rix’s Trewater Goodwill Georgie

VHC. Jones’ Abnalls Ellis

 

Sire: Stenbury Water Friendship

Dam: Kulawand Royal Masquarade

 

 

 

Open Dog (4,1) 

 

1st Morris & Cowdery’s Sandusky Quadrille (RBD)

2nd Frankland Burton’s Rosacre Ideal Forcast at Purbarn

3rd Tucker’s Runnacleave Duncan’s Morn

 

Sire: Sh Ch Perrimay Hugo of Fenwood

Dam: Sandusky Marilyn

 

 

 

Minor Puppy Bitch (21,5) 

 

1st Fry’s Bedeslea Black Eyed Susan

2nd Edwards’ Golmas Grainne

3rd Wooden’s Erinderry Hannah of Salako

Res. North’s Tippastree Calypso

VHC. Cole’s Gillbryan Tibetan Song for Rooksbury

 

Sire: Xanthos Black Thorn JW

Dam: Bedeslea Tiger Lily

 

 

 

Puppy Bitch (13,4) 

 

1st Peters’ Filouise Winter Sage (BPB)

2nd Fry’s Bedeslea Black Eyed Susan

3rd Liggins’ Nunsbrook Freya

Res. Wooden’s Erinderry Hannah of Salako

VHC. North’s Tippastree Calypso

 

Sire: Tonara Guy Fawkes

Dam: Filouise Chelsea Girl

 

 

 

Junior Bitch (11,5) 

 

1st Merrick’s Stormerick Déjà vu

2nd Wilkes’ Aeavendale Bewitched

3rd Fry’s Bedeslea Delphinium

Res. Wooden’s Erinderry Hannah of Salako

VHC. North’s Tippastree Calypso

 

Sire: Ch Purbarn Xtra Thunderstorm

Dam: Stormerick Kiss Me Kate

 

 

 

Special Yearling Bitch (14,5) 

 

1st Ennis-Whelan’s Remington Requisite of Ramchaine (BB)

2nd Henessey’s Ritzilyn Cider with Rosie

3rd Richardson’s Turambar Harmony

Res. Randall’s Topsy Tiara of Kelverquest

VHC. Fry’s Bedeslea Winter Jasmyne

 

Sire: Sh Ch Elswood The Highlander

Dam: Remington Rosette

 

 

 

Novice Bitch (15,4) 

 

1st Peters’ Filouise Winter Sage

2nd Liggins’ Nunsbrook Freya

3rd Fry’s Bedeslea Delphinium

Res. Williams’ Cassatess Florina

VHC. Rea’s Abnalls Elayna of Tworivers

 

Sire:Tonara Guy Fawkes

Dam: Filouise Chelsea Girl

 

 

 

Under Graduate Bitch (15,7) 

 

1st Ennis-Whelan’s Remington Requisite of Ramchaine

2nd Randall’s Topsy Tiara of Kelverquest

3rd Merrick’s Stormerick Déjà vu

Res. Peters’ Filouise Winter Sage

VHC. Liggins’ Nunsbrook Freya

 

Sire: Sh Ch Elswood The Highlander

Dam: Remington Rosette

 

 

 

Graduate Bitch (10,5) 

 

1st Fry’s Shinehill Coconut Ice

2nd North’s Tippastree Pandora

3rd Pratt’s Rosyth English Rose

Res. Schofield’s Hareswith Academy Award

VHC. Almey’s Arbutus Quinchena

 

Sire: Ch/Aust Ch Stanroph Shogun

Dam: Shinehill April in Paris

 

 

 

Post Graduate Bitch (10,5) 

 

1st May’s Ritzilyn Cherry Tart JW (RBB)

2nd Frankland-Burton’s Purbarn Come Together

3rd McDougal’s Brambledore Sea Sorrel at Charamese

Res. Williams’ Cassatess Dorinda

VHC. Almey’s Arbutus Cheakamus

 

Sire: Kimwhany O’Rourke of Ritzilyn

Dam: Ch Ritzilyn Flibbertigibbert

 

 

 

Open Bitch (12,5) 

 

1st Hinks’ Styal Sabathila

2nd MaDougal’s Laurenley Carolina at Charamese

3rd Pratt’s Rosynth Spanish Gypsy

Res. Woodward & Carter’s Wylyevalley Weeping Willow

VHC. Tricker’s Fairfield Fairmaiden an Artemisia

 

Sire: Sh Ch Kulawand Summer Magic

Dam: Styal Sacharissa

 

 

 

  

 

  

 

Special Open (3) 

 

1st. Frankland- Burton’s Rosaceae Ideal Forecast at Purbarn

2nd. Southwell’s Denerose Troilus

3rd. Cassatess Bion’s Quest CDEX UDEX WDEX

 

Sire: Sh Ch Amirene Pacifique

Dam: Rosaceae Precious Jade

 

 

 

  

 

Brace(3,2) 

 

 

 

 

Miss C M Fry’s

 

 

 

  

 

  

 

Junior Handling 

 

6 to 11 years 

 

1st. Rachel O’Sullivan 

 

2nd.Samantha Wernham 

 

12 to 16 years 

 

1st. Lauren Mant