GRC Open Show

 AT STRATFORD PARK LEISURE CENTRE, 

Stroud

On Saturday 24th November 2007

Judge: Mrs Gloria Gargan (Siagar)

Entry 165 dogs making an entry of 221

BEST IN SHOW

 

 

 

Wild & Wilkinson’s Gunhills Game Master JW
 

 

 

L to R: BIS- Gunhills Game Master JW: RBIS- Roselle
Rogue Trader: BPIS Ipcress Wish Upon A Star

BEST IN SHOW: GUNHILLS GAME MASTER JW
RESERVE BEST IN SHOW: ROSSELLE ROGUE TRADER
BEST PUPPY IN SHOW: IPCRESS WISH UPON A STAR
BEST OPPOSITE SEX PUPPY: KENNELRIDGE MAESTRO
BEST VETERAN: SIATHAM ROBINSON OF MULFIELD
BEST DOG: GUNHILLS GAME MASTER JW
RESERVE BEST DOG: ROSSELLE ROGUE TRADER
BEST PUPPY DOG: KENNELRIDGE MAESTRO
BEST BITCH: PALIZOLLA POLAR BEAR JW
RESERVE BEST BITCH: GUNHILLS DANCING DELILHA
BEST PUPPY BITCH: IPCRESS WISH UPON A STAR

 

Minor Puppy Dog (12,3abs)

 

1st: Griggs’ Mulfield Marvellous
(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Mulfield
April Evening)

2nd: Muncey’s The Apprentice by Kennelridge TAF
(Kennelridge Hunter at Allouemdan x Putjade
Party Trick at Kennelridge)

3rd:Smith’s Otterdawn Maybee
(Sh Ch Tidelover Oleander at Canina
x Fromeside Carry on Cleo at Otterdawn)

Res: Golder’s Summeramba Deal or No Deal
(Sh Ch Shardanell Castaspell x Summeramba
Fettucini)

VHC: Morgan’s Cherrygold Cuddles for Ben
(Ritzilyn Pasadena x Stanroph Strike
It Right of Cherrygold JW ShCM)

 

 

Puppy Dog (12,2)

 

1st: Muncey’s Kennelridge Maestro
(Thornywait Follow My Leader to Putjade
x Kennelridge Miss Opulence)

2nd: Cole’s Rooksbury Cassanova

(Gillbryan Fisherwick x Rooksbury Spirit of Ashling)

3rd: Golder’s Summeramba Humbug
(Sh Ch Shardanell Castaspell x Summeramba
Serenade)

Res: Brown’s Trebettyn GI Blues at Westcombe
(Shazeldon Love Me Tender at Tannadice
x Fulvia Celtic Breeze at Trebettyn JW ShCM)

VHC: Mulfield Marvellous

 

 

Junior Dog (9,3,1 w/d)

 

1st: Lewis & Hunter’s Allouemdan Aylmer
(Sh Ch Alibren Soul to Soul JW x Kennelridge
Leading Lady at Allouemdan)

2nd: Lewis & Hunter’s Allouemdan Abracadabra
(Sh Ch Alibren Soul to Soul JW x Kennelridge
Leading Lady at Allouemdan)

3rd: Beech’s Ceibwr Cadfan’s Heir
(Amberland Aden x Ceibwr Natasha Out
of Tara)

Res: Trebettyn GI Blues at Westcombe

VHC: Murnane’s Toddrosa Viking Flagship
(Gaytonwood Ontario x Fairfield Fire
Romance at Toddrosa)

 

 

 

Yearling Dog (13,3)

 

1st: Ross & Russell’s Rosselle Rogue Trader

(Ch Chinnordale Kirriebillie JW x Rosselle
Rigaletto)

2nd: Allouemdan Aylmer

3rd: Allouemdan Abracadabra

Res: Ackroyd’s Fairfield Festive Chime of Heidanka
(Kennelridge Stroller JW x Fairfield
Firecascade JW)

VHC: Ceibwr Cadfan’s Heir

 

 

 

Novice Dog (11,1)

 

1st: Rooksbury Cassanova

2nd: Fairfield Festive Chime of Heidanka

3rd: Blagdon’s Alsden Casanova
(Siagar Spencer JW x Redtowers Little
Sister Via Alsden)

Res: Rycroft’s Tenfield Sea Patrol
(Tenfield Sea Biscuit x Cailloch Racer
to Tenfield JW)

VHC: Kinmond’s Fernwyche Dingle Dale
(Squirrelsmead Digbsy of Canina JW
x Squirrelsmead Foxglove of Fernwyche)

 

 

Undergraduate Dog (10,4)

 

1st: Rosselle Rogue Trader

2nd: Allouemdan Aylmer

3rd: Allouemdan Abracadabra

Res: Royle’s Amberland Amadias
(Pandreft Paddywack x Amberland Aqualena)

VHC: Todd’s Gaytonwood Young Hustler of Toddrosa
(Gunhills Game Master JW x Gaytonwood
Ritzy)

 

 

Graduate Dog (7,4)

 

1st: Godefroy & Campion’s Castlerock Royal
Star by Fenwood NAF TAF
(Sh Ch Erinderry Just The Ticket from
Bluewaters JW x Castlerock Star Attraction)

2nd: Southwell’s Denerose Conquest
(Ch Rayleas Dempsey x Denerose Zambra)

3rd: Ord’s Pandreft Uncle Ted
(Pandreft Playing The Game x Pandreft
Merry Maker)

 

 

Postgraduate Dog (12,6)

 

1st: May’s Cherrygold Casablanca JW
(Sh Ch Golmas Governor JW x Sh Ch Ritzilyn
Jitterbug of Cherrygold JW ShCM)

2nd: Cooper’s Dikeadaze Sunkissed JW
(Ch Xanthos Tom Foolery JW x Dikeadaze
Circle Of Light)

3rd: Carter’s Canaleigh Hot Gospel
(Steval Soul Singer x Canleigh Indian
Summer)

Res: Hill’s Gillbryan Ready For Take Off to Sandaula
(Gillbryan Water Bailiff JW x Gillbryan
Maybe The Mayfly)

VHC: Tomlinson’s Whitehills Highland Glen
(Lislone Garbank Look Me Over x Whitehills
Fanfayre)

 

 

Open Dog (7,2)

 

1st: Bridges & Muncey’s Kennelridge Jack
The Lad
(Suntide Morning Glory at Okus JW x
Kennelridge Forget Me Not)

2nd: Wright’s Merimoor Fire N Ice JW
(Gracewood Castaway to Putjade x Merimoor
Airs ‘N’ Graces)

3rd: Green & Gripton’s Sansue Golden Moss
JW
(Sh Ch Golmas Governor JW x Sansue
Farina of Furleigh)

Res: Royle’s Amberland Atlantic Ace
(Ch Stanroph Squadron Leader x Amberland
Aqualena)

VHC: Tomlinson’s Casauret Crescendo
(Sh Ch & Ir Sh Ch Gunhills Blue
River x Dorjealy Beeswax for Casauret)

 

Special Veteran Dog/Bitch (5,2)

 

1st: Grigg’ Siatham Robinson of Mulfield
(Ch Standfast Augustus x Mulfield Gypsophilia
of Siatham)

2nd: Tucker’s Runnacleave Duncan’s Morn
(Ch Purbarn Xtra Thunderstorm x Runnacleave
Jacinta)

 

 

 

Special Open Dog/Bitch (6,4)

 

1st: Wild & Wilkinson’s Gunhills Game Master
JW
(Sh Ch Erinderry Just The Ticket from
Bluewaters JW x Gunhills Dancing Delilha)

2nd: Canaleigh Hot Gospel

 

 

 

Dog Line-up

 

 

L to R: BD – Gunhills Game Master JW, RBD – Rouselle
Rogue Trader,
BPD – Kennelridge Maestro, BSV- Siatham Robinson
of Mulfield
 

Minor Puppy Bitch (16,3)

 

1st: Loach’s Putjade Punk Rock
(Sh Ch Alibren Soul To Soul JW x Putjade
Petunia)

2nd: Manning’s Shardanell My Clementine by Gatchells
(Gatchells Lone Ranger x Shardanell
Forget Me Not)

3rd: Muncey’s Special Order Kennelridge TAF
(Kennelridge Hunter at Allouemdan x
Putjade Party Trick at Kennelridge)

Res: Griggs’ Mulfield Mustique
(Sh Ch Summeramba Stilton JW xMulfield
Moonlight)

VHC: Russell’s Rosinante Crystal Lace
(Shazeldon Love Me Tender at Tannadice
x Rosinante Mandolin JW)

 

 

 

Puppy Bitch (15,1)

 

1st: Joy’s Ipcress Wish Upon A Star
(Bramhills Blake JW x Ipcress Shooting
Star)

2nd: Putjade Punk Rock

3rd: Golder’s Summeramba Sherbert Lemon
(Sh Ch Shardanell Castaspell x Summeramba
Serenade)

Res: Roberts & Green’s Vanzela Hoo La Baloo
at Maunsfield
(Sh Ch Erinderry Just The Ticket from
Bluewaters JW x Vanzela Dutch Dreaming)

VHC: Shardanell My Clementine by Gatchells

 

 

Junior Bitch (17,7)

 

1st: Turton-Price’s Palton’s Can you Just
(Gracewood Inspiration for Putjade
x Palton’s Sugar And Spice)

2nd: Roberts’ Treaclsea No Matter What

(Sh Ch Stormerick Soloman JW x Lindjan
Lovestory at Anneymar)

3rd: Gregory’s Bernewode Edwardian Lady
(Ritzilyn Male Order JW x Bernewode
Goodnight Girl)

Res: Campion & Godefroy’s Ramchaine Inga
La Fenwood
(Gunhills Game Master JW x Sh Ch Remington
Requisite of Ramchaine)

VHC: Bernewode Victoriana(Ritzilyn Male Order JW x Bernewode Goodnight
Girl)

Yearling Bitch (17,9)

 

1st: Fisher’s Palizolla Polar Bear JW
(Siagar Spencer JW x Palizolla Polar
Star)

2nd: Hammond’s Merimoor Lavendar Blue
(Garvin Got To Be at Putjade x Merimoor
Merry Go Round)

3rd: Alpin-Kent’s Alsden Charmed
(Siagar Spencer JW x Redtowers Little
Sister Via Alsden)

Res: Golder’s Gatchells Priceless by Summeramba
JW
(Sh Ch Summeramba Stilton JW x Gatchells
Edge of Heaven)

VHC: Treaclsea No Matter What

 

 

Novice Bitch (11,6)

 

1st: Ipcress Wish Upon A Star

2nd: Palton’s Can You Just

3rd: Alsden Charmed

Res: Bernewode Edwardian Lady

VHC: Bernewode Victoriana

 

 

Under Graduate Bitch (8,4)

 

1st: Stanley’s Bramblebriar Posy of Roses
(Sh Ch Shardanell Talk O The Town at
Ipcress JW x Mulfield Starlight of Bramblebriar)

2nd: Bernewode Edwardian Lady

3rd: Bernewode Victoriana

Res: Roberts’ Lindjan Lovestory at Treaclsea
(Sh Ch Stanroph Shoe Shine Boy at Lindjan
x Ankera Quite Contrary at Anneymar)

 

 

Graduate Bitch (7,6)

 

1st: White’s Whitefern Cassie’s Legacy
(Langsett The Voyager at Tannadice
x Whitefern Miss Behaving)

 

 

Post Graduate Bitch (14,8)

 

1st: Kelly’s Fairfield Floral Harmony at Zenevieva
(Ch Xanthos Tom Foolery JW x Fairfield
Fireseranade)

2nd: Atha’s Torsinki Lets Dance
(Ch Chinnordale Kirriebillie JW x Saxonway
Dance Krazy with Torsinki JW)

3rd: Manning’s Gatchells Faith
(Sh Ch Stormerick Solomon JW ShCM x
Gatchells Summer Jade)

Res: Hewitson’s Seruilia Sister Act JW
(Ch Lovehayne Quentin JW x Seruilia
Step In Time JW)

VHC: Loach’s Putjade
Petunia
(Gracewood Castaway to Putjade x Putjade
Port In A Storm)

Open Bitch (10,5)

 

1st: Rains’ Gunhills Dancing Delilha
(Marjamez My Guy at Rossgilde x Gunhills
Dancing Darby)

2nd: Bearman’s Golmas Gift Wrapped for Bearhard
JW
(Sh Ch Golmas Governor JW x Golmas
Gretl JW)

3rd: Gregory’s Bernewode Goodnight Girl JW
(Kennelridge Stroller JW x Ryders Goodtime
Girl at Bernewode)

Res: Atha’s Torsinki Shall We Dance JW
(Ch Chinnordale Kirriebillie JW x Saxonway
Dance Krazy with Torsinki JW)

VHC: Cole’s Rooksbury Spirit of Ashling
(Gillbryan As Time Goes By JW x Gillbryan
Tibetan Song for Rooksbury)

 

Bitch Line-up

 

 

L to R: BB- Palizolla Polar Bear JW: RBB – Gunhills
Dancing Delilha: BPB: – Ipcress Wish Upon A Star

Brace

 

1st: PH & RE Rains Brace

Many thanks to Lesley Durrant for the photographs.

Please email
Lesley for copies