THE GOLDEN RETRIEVER CLUB
NOVICE & VETERAN WORKING TEST
27th APRIL 2013
WARE, HERTFORDSHIRE.
By kind invitation of Mr and Mrs Andrew Wright.
 
NOVICE
 

 

1st J. Debnam’s (b) LILLEBURNE COLNE POINT PEG
2nd Mrs M. Quincey’s (b) WADESMILL APPLE
3rd Mr. G. Souster’s (d) SOUTER TABASCO AT ROUGHBEAT
4th Mr.& Mrs. Winter’s (d) TREWATER CHERWELL


 

 

 
 
VETERAN
 

1st Mrs. A. Sanders’ (b) HOLWAY PHANTOM OF TARINOMAGH
2nd Mrs. K. McCarthy’s (d) FTCh. CASTLEMANS RUNNING GAME
3rd Mrs. H. Kimberley’s (b) FRIENDBORN DAINTY DACAPO
4th Mr.&Mrs Tomlinson’s (b) CANALEIGH LONG ISLAND ICED TEA

 

 
 
JUDGES
 

 


Mrs. Sue Searle Mr. Ken Byron Mrs Louise Bailey

 
 
Thanks to Christine Morrell for
the photos


 
 
GOLDEN RETRIEVER CLUB CENTENARY EVENT

RESULTS OF INTER CLUB WORKING TEST
Saturday 13th July, 2013
 

Judges L-R Dave England, Phil Bruton, Bruno Julien, Roy Wort,
Nick Coates, Mrs Robin Wise

RESULTS
1st. G.R.C. of WALES: Simon Fowler, Vickie Prichard, J. Harwicke,
Simon Pullin.
2nd GOLDEN RETRIEVER CLUB: Mary Quincey, Judith Evans, Angela
Seger, R. Atkinson.
3rd SOUTH WESTERN G.R.C. B. Ross-Smith, G. Cox, Mary Palk, Margaret
Allen.
4th NORTHERN G.R.A. S. Crookes, D. Rundall, P. Wagland, Helen
Burnie.
TOP NOVICE DOG: Golden Shenandoah Holly Golightly Angela Seger
(G. R. C.)
TOP OPEN DOG: Chilean Spice with Hawksthorn, Lisa Harris (B.D.&C.G.R.C.)

TOP OVERALL DOG: Chilean Spice with Hawksthorn, Lisa Harris (B.D.&
C.G.R.C.)

Setting up for the Inter Club prize
giving

 

L-R: Caroline McGregor, Fiona Baird, Gwen Knox, Elizabeth
Pelham, & Wendy Andrews (ring co-ordinator)
 
 
THE WINNING TEAM ~ GOLDEN RETRIEVER
CLUB OF WALES, WITH COUNTESS BATHURST

L-R: Simon Fowler (Kaliture Wicapiwakan) Novice
Simon Pullin (Merryway Opium) Open
Vickie Pritchard (FTCh Vamp Parsley Potage) Open
Jan Hardwick (Castlemans Marlins Magic) Novice

 
 
SECOND ~ THE GOLDEN RETRIEVER
CLUB, WITH COUNTESS BATHURST

L-R: Mary Quincy (Wadesmill Apple) Novice
Robert Atkinson (Holway Cider) Open
Angela Seger (Golden Shenandoah Holly Golightly) Novice
Judith Evans (FTCh. Haddeo Snipe) Open




RESULTS OF INTERNATIONAL OPEN WORKING
TEST
Sunday 14th July 2013
 
 
 

 


1st. MISTYBROOK TUSCAN: Bruno Julien, FRANCE

 


2nd. LOWLY RAFFAELLO: Gerda Companjen NETHERLANDS

 


3rd. FTCh. VAMP PARSLEY POTAGE: Vickie Prichard ENGLAND

 

 


4th. FUNNYLINE FIELDQUEST J.B.: Beatrice Loetscher SWITZERLAND

 


5th. GOLDEN SHENANDOAH HOBGOBLIN: Anja Heuer GERMANY

 


6th. WHISPERING OAKS GAMBLER: Oliver Kiraly HUNGARY


7th. FEATHWOOD MAC OF SHERBORNE: J.J. Recchia FRANCE
 

 

The Judges
 

 

The Prize Winners



ALL AGED STAKE
WEDNESDAY 11TH SEPTEMBER, 2013
CHECKLEY WOOD, CHESHIRE
By permission of Ivor & Nick Bevis and generous support of
the Guns.
 Judges:A. Scofield, W. Mitchell, Mrs C. Winfield,
Ms. L. MarshResults:1st NORDENLIGHTS CHEYANNE OF GOSPELASH N.
Coates, Birdsgreen Ash ex Adirondac Mountain Dawn
2nd GORTONS BANNATYNE BOY Miss K Cousins FTCh. Birdsgreen Sweet
Reward of Castlemans ex Gortons Island Lass
 


NOVICE STAKE
SATURDAY 28TH SEPTEMBER, 2013
OGBOURNE ST.GEORGE, WILTSHIRE
By generous invitation of Mr. R. Copplestone
Judges: Messrs. R. Atkinson, M. Larkin, R.R.
MoloneyResults:1st SOUTER TABASCO AT ROUGHBEAT G. Souster
Souter Zeus ex Deepfleet Anna
C of M ARDYLE ADONIS G.Bird Scherzando Pisces ex Deepfleet Avocet

 

 
 
 
 
Photos ~ Christine Morrell


TWO DAY OPEN QUALIFYING STAKE
FRIDAY &S ATURDAY 18TH/19TH OCTOBER,
2013
KNOWLE GAME FARM, KENT.
By permission of Mr. S. King and
generous support of the Guns.
 

 

LtoR Judges Jim Gale, Glynis Hillier, Roger Wade
& Graham Roberts
Judges: Messrs. J. Gale, G. Roberts, R. Wade
and Mrs G. HillierResults:1st MISTYBROOK TUSCAN B. Julien Tauvechan
Minstrel ex FTCh. Mistybrook Bracken
2nd HOLWAY CIDER R. Atkinson Souter Romulous at Millgreen ex
Holway Villa
3rd MISTYBROOK TEGAN R. Ashdown Tauvechan Minstrel ex FTCh. Mistybrook
Bracken
4th SOUTER ROMULOUS AT MILLGREEN D. Barnes FTCh. Kessgold Volvo
ex Woodash Sparkling Diamond
C of M LILLEBURNE RIPPLE REED Mrs M. Jarrod Souter Romulous a
Millgreen ex Laytoncroft Rhapsody
C of M TREUNAIR RHUM Mrs F. Baird Arwen Strider of Treunair ex
Castlemans Fly Half of Treunair
 

 

 The Two Day Stake this year had a truely
international flavour, with competitors from Norway, Switzerland,
Netherlands and the winner from France. Even one of the Guns
was from Germany.

 

 
 

To mark this Centennial year, Wendy Andrews kindly drew
head studies of the five golden retrievers who had won the prestigious
International Gundog League Retriever Championship,and replicated
them in the style of prize cards given by the Club some fifty
years ago. The lucky winners of each of our trials have received
one of these cards.

Each competitor has received either a commemorative pen
or lapel pin and our judges a specially commissioned badge of
the three Kentford Champions who form part of our Centenary logo.

Photo ~Christine Morrell

 

 

Photos ~ Angie Cooper & Phil Wagland


GRC CENTENARY 14 DOG NOVICE BREED
STAKE
on Tuesday 5th November 2013
at Teffont Magna, Wiltshire,
by kind permission of Mr. Edward
Waddington
& the generous invitation of
Mr & Mrs. Henry Pelham
Judges Mr.A.S.Wright, Mr.C.Damon, Ms.J.Lintott
and Mr.P.Truby.
Results1st. Mr. Jim Gale, Treunair Earnsfield Thistle
(Ernsfield Kestrel x Treunair Rhum)
2nd. Mrs. Lisa Harris, Gortons Blackthorn Lad of Hawksthorn (FT.CH.
Birdsgreen Sweet Reward of Castlemans x Gortons Golden Rien)
3rd. Mrs. Jane Mann, Holway Button (FT.CH.Haddeo Snipe x Holway
Amarillo)
4th. Mrs. Elizabeth Pelham, Chieldmark Zerlina (FT.CH.(Aus.)
Bel Oktave Apollo x Holway Breya)
Guns Choice, Mr. Andrew England, Merryway Orchid at Dairycott
(Tauvechan Minstrel x Merryway Beretta)The last official event for The Centenary
Year of the club, started out wet but the rain stopped during
the first drive, and the sun appeared at times, A strong blustery
wind then started and made for some testing dog work in stubble
turnips and stubble, the guns shot plenty of partridges and pheasants
flying well on the wind through the three drives.