Honorary Life Members

 Mrs. S. Almey, Mrs. W. Andrews, Canine Partners, Dogs For Good, Mr. C. Donahue, Guide Dogs For The Blind, Mrs. G. Knox, Mr. H. Pelham, Mrs. E. Pelham,

Mr. J. Tiranti (Former President),   

GRC Committee 2022

Officers 2022

Patron: COUNTESS BATHURST

President: MRS. WENDY ANDREWS

Vice Presidents:  MR. R. ATKINSON, MRS G. KNOX, MR. H & MRS E. PELHAM.

Chairman: MR ALISTAIR SCOTT (F,S,J)

Vice Chairman: MRS SU JOLLY (F,S,J)

Hon. Secretary: MISS ANGELA COOPER (F,J,S), 5 Arley Lane, Shatterford, Bewdley, WORCS DY12 1RZ  Tel:01299 861267

email: grcsecretaryang@gmail.com

Hon. Treasurer: Mr. Jack Hazelton, Corndale, Lincoln Green Lane, Tewkesbury, Glos. GL20 7DN  Tel: 01684 294924     email: grctreasurer@btinternet.com 

Membership Secretary UK: Mrs. T. Foreman (co-opted) Ambersun, 4, Goosetree Estate, Ringsend, Wisbech, CAMBS. PE13 4DE Tel: 07889279668   email:   teresaforeman4@gmail.com


Membership Secretary Overseas:
MRS. SU JOLLY (S,J) 20 Orchard Way, Nettleham, Lincoln LN2 2SR                    email: GRCosmembers@hotmail.com

Show Secretary: PETER DRURY (P,S,) 31 Longmoor Lane, Sandiacre,Nottingham. NG10 5LJ                                                  email:bencoe@ntlworld.com

EXECUTIVE COMMITTEE 2022

(The following letters denote which sub-committees Committee
members are on F-Finance; J-Judges; S-Show; Ft-Field Trial*)

MR. G. BIRD retires 2024, Mrs. S. BROWN (S,F,J) Retires 2024, MR P DRURY (S,J) Retires 2025, MRS P. EDWARDS Retires 2025, MRS. T. FOREMAN, Retires 2023, MRS. S. GOODWIN retires 2023, MRS. S. HAYWARD (S) Retires 2025,  MRS L. HAZELTON (F) retires 2023MRS S. JOLLY (S,J) Retires 2025, MRS. V. JONES (S,J) Retires 2024, MRS. E. KEENE (S,J) Retires 2025,  MRS. S. LANE retires 2023, MS. S. LOACH Retires 2024, MRS M. LOVEROCK retires 2024, MISS R. TURNER (S,F,J) Retires 2023, MR. M. WHITLOCK (S) Retires 2024.

Acting Field Trial Secretary: Mr. Robert Atkinson

contact details on Working News Page

 W. T. Secretary: Lucy Jenkins

Contact details on Working Test Schedule & entry form (Working news page)

*co-opted members for Ft sub-committee are:

Mr R. Atkinson,  Mr G. Bird, Mr A. England, Mrs. J. Gardener, Mrs L. Jenkins, Mrs G. Knox, Mrs M. Palk, Mrs E. Pelham,  Mr A. Ward-Smith

Show Manager: PETER DRURY

Assistant Show Secretary: LIZ KEENE

Cup Stewards :  MARK WHITLOCK (Championship Show), SANDY LANE
(AGM Cups), MELISSA LOVEROCK (Crufts), SALLY HAYWARD (Open Show)

Publications Editors:  RUTH TURNER, LINDSEY HAZELTON

Puppy List: VIV JONES; Tel: 01636 821416

Website Manager: ANGELA COOPER

Breed Council Delegates: ANGELA COOPER, RUTH TURNER.

Health Representative: SUE LOACH

 

GRC Committee 2021

Officers 2021

Patron: COUNTESS BATHURST

President:

Vice Presidents:  MR. R. ATKINSON, MRS G. KNOX, MR. H & MRS E. PELHAM.

Chairman: MR ROY MAYNARD (F,S,J)

Vice Chairman: MRS SU JOLLY

Hon. Secretary: MISS ANGELA COOPER (F,J,S), 5 Arley Lane, Shatterford, Bewdley, WORCS DY12 1RZ  Tel:01299 861267

email: angdaze40@gmail.com

Hon. Treasurer: Mr. Jack Hazelton, Corndale, Lincoln Green Lane, Tewkesbury, Glos. GL20 7DN  Tel: 01684 294924     email: grctreasurer@btinternet.com 

Membership Secretary UK: Mrs. T. Foreman (co-opted) Ambersun, 4, Goosetree Estate, Ringsend, Wisbech, CAMBS. PE13 4DE Tel: 07889279668   email:   teresaforeman4@gmail.com


Membership Secretary Overseas:
MRS. SU JOLLY (S,J) 20 Orchard Way, Nettleham, Lincoln LN2 2SR                    email: GRCosmembers@hotmail.com

Show Secretary: PETER DRURY (P,S,) 31 Longmoor Lane, Sandiacre,Nottingham. NG10 5LJ                                                  email:bencoe@ntlworld.com

 

Statement re  Mrs. Hazelton;

Mrs Hazelton offered her resignation following representations regarding a breach of rule 4.2. Before accepting it the Chair sought clarification from the Kennel Club.
The Kennel Club now agrees that the rule change can stand as intended thus there was no rule breach. They have suggested that the rule could be worded more clearly.
Under the circumstances Mrs Hazelton’s forced resignation was unnecessary and is therefore void. 

 

EXECUTIVE COMMITTEE 2020

(The following letters denote which sub-committees Committee
members are on F-Finance; J-Judges; S-Show; Ft-Field Trial*)

Mrs. S. BROWN (S,F,J) Retires 2024, MR P DRURY (S,J) Retires 2022, MRS P. EDWARDS Retires 2022, MRS. T. FOREMAN, Retires 2023, MRS. S. GOODWIN retires 2023, MRS. S. HAYWARD (S) Retires 2022,  MRS S. JOLLY (S,J) Retires 2022, MRS. V. JONES (S,J) Retires 2024, MRS. E. KEENE (S,J) Retires 2022, MS. S. LOACH Retires 2024,  MISS R. TURNER (S,F,J) Retires 2023, MR. M. WHITLOCK (S) Retires 2024.

 Mr. J. Hazelton (F)

Acting Field Trial Secretary: Mr. Robert Atkinson

contact details on Working News Page

 W. T. Secretary: Lucy Jenkins

Contact details on Working Test Schedule & entry form (Working news page)

*co-opted members for Ft sub-committee are:

Mr R. Atkinson,  Mr G. Bird, Mr A. England, Mrs. J. Gardener, Mrs L. Jenkins, Mrs G. Knox, Mrs M. Palk, Mrs E. Pelham,  Mr A. Ward-Smith

Show Manager: PETER DRURY

Assistant Show Secretary: LIZ KEENE

Cup Stewards :  MARK WHITLOCK (Championship Show), LIZ KEENE
(AGM Cups), Vacant (Crufts), SALLY HAYWARD (Open Show)

Publications Editors:  RUTH TURNER

Puppy List: VIV JONES; Tel: 01636 821416

Website Manager: ANGELA COOPER

Breed Council Delegates: ANGELA COOPER, SUE BROWN.

Health Representative: ANGELA COOPER

GRC Committee 2015

Back Row LtoR, Dave Mannings,Lindsey Hazelton, Carolyn Rycroft, Viv Jones, Ruth Turner, Su Jolly, Chris Ashton, Liz Keene, Sally Hayward, Peter Drury Middle Row, Lesley Durrant, Freda Garget, Lesley List, Sue Brown, Pam Wooden, Susan Wharfe Front, Sue Almey, Roy Maynard, Angela Cooper, Gwen Knox

GRC Committee 2014

 Back Row LtoR, Dave Mannings,Lindsey Hazelton, Carolyn Rycroft, Viv Jones, Ruth Turner, Su Jolly, Chris Ashton, Liz Keene, Peter Drury

Middle Row, Lesley Durrant, Freda Garget, Angie Cooper, Sue Brown, Pam Wooden, Susan Wharfe 

Front, Sue Almey, Roy Maynard, Clive Donahue, Gwen Knox

GRC Committee 2012

2012 Committee : L to R Standing: Dave Mannings, Chris Ashton, Ruth Turner,Pam Wooden, Sue Brown, Liz Keene, Sue Wharfe, Pauline Comer

L to R sitting, Malcolm Godefroy, Peter Drury, Sue Almey, Clive Donahue, John Tiranti, Countess Bathurst, Merriol Haselden, Clive Williams

GRC Committee 2006

2006 Committee : L to R Standing: Lindsey Hazelton, Chris Ashton, Clive Donahue, Sue Almey, Bob Hargrave, John Tiranti, Peter Drury,Pauline Comer, Dave Mannings, L to R Sitting, Gwen Knox, Sue Wharfe, Pam Wooden, Sue Brown, Liz Keene, Viv Jones.

GRC Committee 2002

2002 Committee : L to R Standing:Chris
Ashton, Alan Morris, Richard Edwards, Gwen Knox, Val Burns, Dick Bridges, Liz Keene, Ruth Turner, Clive Donahue, Michael Tong, George Hennessy,Sid barber Sue Almey,
L to R Sitting, Kim Ellis, Sue Almey, Viv Jones, Maureen McKenna, Eileen Allen-Rossiter, Pat Tuck, Freda Garget