Open Show

Held at

The Kennel Club Building
Stonleigh Park

on

9th. December 2018

Judge: Mrs L Cole (Rooksbury)

BEST IN SHOW Mr PD & Mrs JL Seamons MESSANO BLUE SUEDE SHOES JW
RESERVE BEST IN SHOW Mrs C Haxton DANTASSIE DANCING DELIGHT JW
BEST PUPPY IN SHOW Mrs P & Mr S O’Gorman THORNYWAIT TOP NOTCH FOR BERRYMEADE
RESERVE BEST PUPPY IN SHOW Mrs VE Jones & Mrs BE Athey NINELL JEFFERSON
BEST VETERAN IN SHOW Mrs SH Pounds-Longhurst BRODENE TEMPESTIVITY TO MOSSBURN

 

BEST DOG Mr PD & Mrs JL Seamons MESSANO BLUE SUEDE SHOES JW
RESERVE BEST DOG Mrs AP Jackson TERRA DI SIENA LORENZO AT SWANAVON (IMP ESP)
BEST PUPPY DOG Mrs VE Jones & Mrs BE Athey NINELL JEFFERSON

BEST BITCH Mrs C Haxton DANTASSIE DANCING DELIGHT JW
RESERVE BEST BITCH Miss K Clunie WARRENTOR CAIPIRINHA JW
BEST PUPPY BITCH Mrs P & Mr S O’Gorman THORNYWAIT TOP NOTCH FOR BERRYMEADE

    

Photographs by Graham Morgan

The photos and many others are available on his web site CLICK HERE

Judges Critique CLICK HERE

MINOR PUPPY DOG (5 Entries, 2 Absent)
1st Mrs VE Jones & Mrs BE Athey NINELL JEFFERSON
(Gembaek’s Mixed Music to Summeramba (Imp DK) JW x Ninell Gwendolyn)
2nd Mrs HVG Morss XANTHOS FUTTERWACKEN
(Dutch Consolidation Spy Vs Spy x Desiderio Paso Doble)
3rd Mrs K Wainwright AMIRENE BABY BE MINE
(Sh Ch Mousseglen MacLaine (AI) JW x Amirene Vision In Dreams)

PUPPY DOG (4 Entries, 0 Absent)
1st Mrs VE Jones & Mrs BE Athey NINELL JEFFERSON
(Gembaek’s Mixed Music to Summeramba (Imp DK) JW x Ninell Gwendolyn)
2nd Mrs HVG Morss XANTHOS FUTTERWACKEN
(Dutch Consolidation Spy Vs Spy x Desiderio Paso Doble)
3rd Miss KJ Williams CATCOMBE CHRISTINGLE OF BUSHEYHALL
(Anguskye Run To You By Leighsham JW x Catcombe Caramel Coffee)
Res Mr GD & Mrs L Collis MERIMOOR OUTLANDER AT DORWINION
(Thornywait Rossini JW x Merimoor Waterwytch)

JUNIOR DOG (6 Entries, 2 Absent)
1st Mrs AP Jackson TERRA DI SIENA LORENZO AT SWANAVON (IMP ESP)
(Pt Ch Heart Of Gold Du Bois De La Rayere x Rugiada Del Mattino De Terra Di Siena)
2nd Mrs P & Mr S O’Gorman BERRYMEADE GRAND CENTRAL
(Sh Ch Billy Elliot De Ria Vela (Imp Esp) JW x Rathcloon Hunter In Pink For Berrymeade)
3rd Mrs SC & Mr G Golder & Mrs J Ward LAURENLEY VINCENT
(Bel Ch/Nld Ch House Calls v.d. Beerse Hoeve x Wheatcroft Flame Flicka at Laurenley)
Res Miss P Archer HAYDENGOLD ROCK STAR AT SUNANDAIR JW
(Kerrien Bound For Glory At Haydengold JW x Haydengold Say It With Love JW)

YEARLING DOG (3 Entries, 1 Absent)
1st Mrs SC & Mr G Golder & Mrs J Ward LAURENLEY VINCENT
(Bel Ch/Nld Ch House Calls v.d. Beerse Hoeve x Wheatcroft Flame Flicka at Laurenley)
2nd Miss P Archer HAYDENGOLD ROCK STAR AT SUNANDAIR JW
(Kerrien Bound For Glory At Haydengold JW x Haydengold Say It With Love JW)

NOVICE DOG (1 Entries, 1 Absent)

UNDERGRADUATE DOG (1 Entries, 1 Absent)

GRADUATE DOG (4 Entries, 2 Absent)
1st Ms BA Angell MILLANZA TOY STORY JW
(Goldfashion Orlando x Sh Ch Millanza Bedtime Story)
2nd Mrs SC & Mr G Golder & Mrs J Ward LAURENLEY VINCENT
(Bel Ch/Nld Ch House Calls v.d. Beerse Hoeve x Wheatcroft Flame Flicka at Laurenley)

POSTGRADUATE DOG (6 Entries, 1 Absent)
1st Mr PD & Mrs JL Seamons MESSANO BLUE SUEDE SHOES JW
(Can Ch Linirgor Spin The Bottle JW x Messano Expialidocious JW)
2nd Mrs VL Mandley MALTQUDOS NORDIC WARRIOR JW
(Gembaek’s Mixed Music to Summeramba (Imp DK) JW x Maltqudos Miss Mash)
3rd Mrs A Jackson MAVISTAN NEARCO AT SWANAVON
(Sh Ch Putjade Pajazzo x Mavistan Lark Song)
Res Mrs P Todd TODDROSA SPRINTER SACRE
(Goldleigh Macloud At Darthill JW x Toddrosa Oasis Dream)
Vhc Mrs F Clarke HAYDENGOLD ONE MORE KNIGHT JW
(Shearstone Renegade At Darthill JW x Haydengold Kandy Kisses JW)

OPEN DOG (5 Entries, 2 Absent)
1st Mr B & Mrs G Wicklow GILLBRYAN HUNTERDEAN LIKELY LAD JW
(Gillbryan Trivolino JW x Gillbryan Vanda Mis Joaquim)
2nd Mrs P Lane-Ridyard KULAWAND FINAL QUEST
(Amblemere Raphael Of Kulawand x Sh Ch Kulawand Silver Shadow)
3rd Mr GD& Mrs L Collis MERIMOOR WATERBOUY AT DORWINION
(Kapplandets Shan Nan Ershiyi (Imp Swe) x Merimoor Mica)

SPECIAL VETERAN (9+ years) Dog/Bitch (2 Entries, 0 Absent)
1st Mrs SH Pounds-Longhurst BRODENE TEMPESTIVITY TO MOSSBURN
(Mossburn Colonel Mustard JW ShCM x Eowyn Spirit At Brodene)
2nd Miss BM Humphrey ABNALLS SEBASTIAN
(Swe Sh Ch/Dk Ch Jako’s Union For Dream Max x Abnalls Isabella JW)

SPECIAL OPEN (3 Entries, 1 Absent)
1st Mr B & Mrs G Wicklow & Miss P Wred DANGEROUS GAMES DELLA VAL D’AVETO WITH GILLBRYAN (IMP ITA)(Sh Ch/Multi Ch Il Travotore Della Val D’Aveto x Fresca Rosa Novella Della Val D’Aveto)
2nd Mrs SH Pounds-Longhurst BRODENE TEMPESTIVITY TO MOSSBURN
(Mossburn Colonel Mustard JW ShCM x Eowyn Spirit At Brodene)

MINOR PUPPY BITCH (14 Entries, 8 Absent)
1st Mrs P & Mr S O’Gorman THORNYWAIT TOP NOTCH FOR BERRYMEADE (Linirgor Tomich JW x Thornywait Cider With Rosie)
2nd Mrs CJ Ledgar JASROLYN FLIRTING ARMANI
(Wylloh Royal Doulton JW ShCM x Jasrolyn Justaflirt)
3rd Mrs W Cook CALAROSE PRECIOUS GEM
(Shardanell Just Like That x Diamond In The Sky By Calarose)
Res Ms E Fisher PALIZOLLA PURPLE ROYALE
(Anguskye Run To You By Leighsham JW x Palizolla Persuasion JW)
Vhc Mrs LJ Harding & Miss R Start EVENINGHILL CHARLOTTES WEB
(Anguskye Run To You By Leighsham JW x Eveninghill Moment To Shine)

PUPPY BITCH (10 Entries, 7 Absent)
1st Mrs AJE Price PALTON UP UP AND AWAY
(Thornwait Rossini JW x Hipnotic Energyiz Doliny Solnca At Palton (Imp Rus))
2nd Mrs W Cook CALAROSE PRECIOUS GEM
(Shardanell Just Like That x Diamond In The Sky By Calarose)
3rd Ms E Fisher PALIZOLLA PURPLE ROYALE
(Anguskye Run To You By Leighsham JW x Palizolla Persuasion JW)

JUNIOR BITCH (3 Entries, 1 Absent)
1st Mrs C Haxton DANTASSIE DANCING MOONBEAM
(Stanroph Superstrevagante At Shiresmill (Imp Esp) JW x Dantassie Disadora)
2nd Ms L List HAYDENGOLD RUMOUR HAS IT
(Kerrien Bound For Glory At Haydengold JW x Haydengold Say It With Love JW)

YEARLING BITCH (6 Entries, 3 Absent)
1st Miss K Clunie WARRENTOR CAIPIRINHA JW
(Largymore Burraigh At Steval JW x Warrentor Maplemoon)
2nd Ms L List HAYDENGOLD RUMOUR HAS IT
(Kerrien Bound For Glory At Haydengold JW x Haydengold Say It With Love JW)
3rd Mrs MH Ward XANTHOS QUIERO QUE SEPAS FOR FLESSELLES
(Sh Ch/Multi Ch Il Travatore Della Val D’Aveto x Xanthos Que Pasa JW)

NOVICE BITCH (3 Entries, 3 Absent)

UNDERGRADUATE BITCH (5 Entries, 2 Absent)
1st Mrs L Gunter KENDAAMBER ROSY GLOW
(Denmarella Follow The Sun JW ShCM x Kendaamber My Fair Lady)
2nd Mrs LJ Harding EVENINGHILL MAD AS A HATTER
(Sh Ch Chlodyl Rodney JW x Pandreft Grace Kelly For Eveninghill)
3rd Mrs SH Pounds-Longhurst ROSGAR DOLLY O’DARE AMONG MOSSBURN
(Anguskye Run To You By Leighsham JW x Rosgar Autumnal Bliss)

GRADUATE BITCH (3 Entries, 1 Absent)
1st Miss K Clunie WARRENTOR CAIPIRINHA JW
(Largymore Burraigh At Steval JW x Warrentor Maplemoon)
2nd Mr W & Mrs S Hush BENROWAN ESPRIT
(Ch Medodaine Angustah At Dikeadaze JW x Suntide Camellia At Benrowan)

POSTGRADUATE BITCH (7 Entries, 5 Absent)
1st Mr PD & Mrs JL Seamons STVINCENT MOONLIGHTING AT MESSANO JW
(Sh Ch Ritzilyn Doctor Pepper JW x Poppygold Fire Opal With Stvincent)
2nd Mrs VL Mandley MILLANZA FOLLOW YOUR DREAMS TO MALTQUDOS
(Goldfashion Orlando x Sh Ch Millanza Bedtime Story)

OPEN BITCH (9 Entries, 5 Absent)
1st Mrs C Haxton DANTASSIE DANCING DELIGHT JW
(Sh Ch Thornywait McShay At Ritzilyn JW x Sh Ch Dantassie Dancing Diva)
2nd Mr I & Mrs MS Pett STORMERICK HIGH HOPES AT RUMWOOD ShCM
(Ch Alibren Best Mate To Westervane JW ShCM x Stormerick Feelin Groovy)
3rd Miss K Clunie WARRENTOR MAPLEMOON
(Sh Ch Chalksville Autumnal Storm JW x Nakuru Brown Sugar Of Warrentor)
Res Mrs VL Mandley MALTQUDOS MISS MASH
(Summeramba Hear No Evil JW x Ousevale Vanity Fayre)

Special Awards Classes

Judge: Ms A Douthwaite (Gracewood)

CLICK HERE FOR JUDGES CRITIQUE

HEATHER MORRIS MEMORIAL SPECIAL AWARD PUPPY DOG/BITCH (12 Entries, 5 Absent)
1st Mrs P & Mr S O’Gorman THORNYWAIT TOP NOTCH FOR BERRYMEADE
(Linirgor Tomich JW x Thornywait Cider With Rosie)
2nd Mrs HVG Morss XANTHOS FUTTERWACKEN
(Dutch Consolidation Spy Vs Spy x Desiderio Paso Doble)
3rd Mrs W Cook CALAROSE PRECIOUS GEM
(Shardanell Just Like That x Diamond In The Sky By Calarose)
Res Mrs AJE Price PALTON UP UP AND AWAY
(Thornwait Rossini JW x Hipnotic Energyiz Doliny Solnca At Palton (Imp Rus))
Vhc Miss KJ Williams CATCOMBE CHRISTINGLE OF BUSHEYHALL
(Anguskye Run To You By Leighsham JW x Catcombe Caramel Coffee)

JOAN LAVENDER MEMORIAL SPECIAL AWARD GRADUATE DOG/BITCH (14 Entries, 7 Absent)
1st Mrs P & Mr S O’Gorman BERRYMEADE GRAND CENTRAL
(Sh Ch Billy Elliot De Ria Vela (Imp Esp) JW x Rathcloon Hunter In Pink For Berrymeade)
2nd Mrs C Haxton DANTASSIE DANCING MOONBEAM
(Stanroph Superstrevagante At Shiresmill (Imp Esp) JW x Dantassie Disadora)
3rd Miss K Clunie WARRENTOR CAIPIRINHA JW
(Largymore Burraigh At Steval JW x Warrentor Maplemoon)
Res Mrs SH Pounds-Longhurst ROSGAR DOLLY O’DARE AMONG MOSSBURN
(Anguskye Run To You By Leighsham JW x Rosgar Autumnal Bliss)
Vhc Ms BA Angell MILLANZA TOY STORY JW
(Goldfashion Orlando x Sh Ch Millanza Bedtime Story)

JOAN GILL MEMORIAL SPECIAL AWARD OPEN DOG/BITCH (5 Entries, 3 Absent)
1st Mr I & Mrs MS Pett STORMERICK HIGH HOPES AT RUMWOOD ShCM
(Ch Alibren Best Mate To Westervane JW ShCM x Stormerick Feelin Groovy)
2nd Mrs VL Mandley MALTQUDOS MISS MASH
(Summeramba Hear No Evil JW x Ousevale Vanity Fayre)