Results for 2000


Competitors on the Second Day of GRC 2 day Open Stake




GRC. WORKING TESTS

OPEN WORKING TEST 2000

Held at Coln St. Aldwyns, Cirencester. By kind permission of
Lord St. Aldwyn on Sunday 7th May.


Judges: Mrs. Gwen Knox and Mr. Kevin Verinder


1st. Roy Wort’s DANSHELL KOWHAI of AURO

2nd Penny Lynch’s CATCOMBE CARRICK of AMFIELD

3rd.. Allan Moore’s CATCOMBE CHRYSLER

4th Andrew Wright’s WADESMILL PIPPA

C of M Bob Marcham’s HARESMEAD IOLANTHE



INTER-CLUB WORKING TEST

Hosted by Berkshire Downs & Chilterns GRC at Englefield
Park on June 18th 2000


Ten teams took part each consisting of two novice and two open
dogs.


1. Northern GRA


2. Eastern Counties GRC


3. GRC of Northumbria


Best Open Dog: Fitchett’s Leeglen Milo (38 points)


Best Novice Dog; Gordon’s Catcombe Celica (37 points)



PUPPY, NOVICE and VETERAN WORKING TESTS


Held at Fonthill Bishop, Wiltshire by kind permission of the
Hon. Alastair Morrison and Mr. and Mrs. Lewis,

on Sunday 13th August


Judges: Mrs. Heather Bradley; Mrs. E. Pelham and Mr. R. Wort.


 


PUPPY:

1st. Philippa Williams’ CASTLEMANS CLASSIC MOOD

2nd. Mrs. A. Baker’s CASTLEMANS JUST CLASSIC 3rd.Graham Cox’s
MILLRYTHE MELBOURNE of WYDCOMBE

4th. Laurina Blankenspoor’s CHILDRY FENNEL with CLEYNE HAGE

CoMs. Ena Lund’s CLEYNE HAGE INGENETTE

Margaret Balaam’s PINECREST TRULY SCRUMPTIOUS

Penny Lynch’s CATCOMBE COPPA of AMFIELD

NOVICE:

1st. June Atkinson’s HOLWAY REEMA

2nd. Nick Coates’ LITTLE MARSTON LAUREL of GOSPEL ASH

3rd. Philippa Williams’ CASTLEMANS CLASSIC MOOD

4th. Mrs. C. Mackay’s CANNALEIGH TUTTI FRUITI


VETERAN:

1st. Jean Bavestock’s TRIOAKS SECRET

2nd. Mr. R. Phillips’s HOLWAY MOSS of FEATHERQUEST

3rd. Steve and Anne Crookes’ STANDERWICK PANDORA



GRC 2 Day Open Stake held at Lodge Farm Shoot,
Aingers Green, Essex on 20 & 21/11/2000


(Winner qualifying for the Retriever Championship)

 

Results


1. Nigel Mann’s dog, Canburne Fennel of Lafayette

2. Mike Prosser’s bitch, Haremire Juniper

3. Mr & Mrs Max Wright’s dog, Wadesmill Glen

4. Mrs Sarah Olner’s bitch, Haresmead Idonea


 




Winner Nigel Mann with F.T. Secretary, Gwen Knox,
and GRC President, Joan Gill

A professional video was made, and is now available. If you
would like to order a copy, please

contact Gwen Knox on 01805 623501 for further details



GRC Novice Stake held at Halstead Essex on 9/12/2000

1st Wendy Andrews with Catcombe Cymbal

Ft.Ch. Ashsam Councel X Catcombe Chancy


2nd Roger Benton with Kessgold Volvo

Benbrook Spruce X Kessgold Trixie


COM Dave Barnes with Ninell Harrington at Millgreen

Catcombe Cheshire at Millgreen X Ninell Georgia


COM Ann Crookes with Millrythe Adelaide of Moscargrange

Moscargrange Amos X Millrythe Mondeo