Below is a full list of trophies available at our shows, field trials, Crufts and Annual trophies presented at our AGM in March

ANNUAL CUPS & TROPHIES
Confined to members of the G.R.C and awarded at the AGM

1. THE ANNINGSLEY PERPETUAL CHALLENGE CUP AND YEAR BOOK COVER PHOTOGRAPH
For Best Dual Purpose Dog/Bitch
2. SUNDAWN TROPHY AND YEAR BOOK COVER PHOTOGRAPH for Field Trial Dog/Bitch of the
Year
3. THE ANBRIA CUP AND YEAR BOOK PHOTOGRAPH for the Dog/ Bitch with the most CC during the year
4. THE HAULSTONE TROPHY (Patience Eccles) Awarded to the highest placed Golden Retriever in the Awards at the International Gundog League Retriever Championship
5. THE GRIGG CUP for the owner scoring the most points at Field Trials during the year
6. THE CH BIRLING JAMES PERPETUAL CUP for Best Dog/Bitch having won two CC’s and any award higher than Certificate of Merit at a Field Trials during the year
7. THE CULZEAN CUP for Best Dog/Bitch having won two CC’s and at least a C. of M. at Field Trials 8. THE CH. SIMON OF WESTLEY TROPHY for the Dog/Bitch winning most CC’s during the year and at least C.of M.at Field Trials
9. THE CH. NORANBY JEPTHA PERPETUAL CHALLENGE CUP for Dog/Bitch winning most points at both Championship Shows and Field Trials during the year
10. THE CH. HEYDOWN GRIP CHALLENGE CUP for the best Opposite Sex to winner of 8
11. THE COURT FARM TROPHY for the amateur owner-handler gaining highest number of points in Golden Retriever Trials during the year
12. THE CAMROSE CUP for Dog/Bitch winning most points at championship Shows during the year
13. THE LOCH MOY PERPETUAL CUP for the owner of the amateur handled Dog/Bitch gaining most points at trials in the Field Trial year (dog having won award card at a recognised Show in a class confined to the breed)
14. THE ALISON NAIRN STUD DOG PROGENY CUP for Dog whose progeny has won most points at
Championship Shows and Trials during the year
15. THE WESTLEY PROGENY BROOD BITCH CUP for the Bitch whose progeny has won most points at Championship Shows and Trials during the year
16. THE F.T. CH. MAZURKA OF WYNFORD STUD DOG CUP for the Dog whose progeny has gained most points at Field Trials during the year
17. THE STANDERWICK CUP for the Bitch whose progeny has gained most points at Field Trials during the year
18. THE CH. CAMROSE FANTANGO CUP for the Dog whose progeny gained most challenge Certificates in the year
19. THE TUDOR TROPHY for the Bitch whose progeny gained most Challenge Certificates during the year
20. THE DR. WOOLF TROPHY for Dog/Bitch up to two years with most points at 31st January in each year in Field Trials and Championship shows
21. THE VENNARD TROPHY for Dog/Bitch winning the most points at Obedience Shows. Points to be calculated 10.9.8.6,5,4,3,2, for wins at Open and Championship Shows, Breed Limited shows 6/5/4/3/2/1 including Obedience Classes at Breed Shows
22. THE CH. SCOTANGUS OF MOSSBURN TROPHY for the best Veteran Dog or Bitch winning most points in Veteran classes at Championship Shows and Stake Classes during the year. Points to be calculated as follows Championship Veteran Stakes Classes 1st –10pts, 2nd –9pts, 3rd- 8pts, Reserve-7pts, VHC- 6pts. At Championship Show Veteran Breed Classes 1st- 5pts, 2nd-4pts, 3rd-3pts, Reserve- 2pts, VHC-1pt. An additional 6pts will be awarded for the Dog or Bitch declared Best overall at any Championship Show
23. THE DAPHNE PHILPOTT MEMORIAL TROPHY for the most promising ‘Novice Handler’ who had gained the most points in Field Trials during the current season ‘Novice Handler’ to have been competing in Trials for no more than 3 shooting seasons including the present season

 

CHAMPIONSHIP SHOW CUPS AND TROPHIES 2017

The Countess Bathurst Trophy for Best In Show presented by the Patron of The GRC
(for an exhibit owned by a UK Member of The GRC)

Open to all:
1. VICTORY CHALLENGE CUP for Best in Show
2. STUBBINGS PERPETUAL TROPY for Best Opposite Sex
3. AOTEAROA TROPHY for Breeder of Best in Show
4. THOMPSON SALVER for Best Puppy in Show
5. PINECREST CUP for Reserve Best in Show

Confined to Members Only:
6. PILKINGTON CUP FOR Best Dog Bred by Exhibitor
7. CROUCHERS SALVER for Best Bitch Bred by Exhibitor
8. SKYROY CHALLENGE TROPHY for Best Dog or Bitch
9. STUBBINGS GOLDEN DANDYLYON CUP for BOS
10. CH CHALICE OF ALTARNUN CUP for Dog Res CC
11. CH.GAVOTTE OF ALTARNUN CUP for Bitch Res CC
12. PATIALA CUP for Best Dog or Bitch having won not less than a COM at a recognised Trial held under       KC rules
13. NORWICH & NORFOLK BEAKER for BOS to winner of PATIALA CUP
14. SYNSPUR CUP for Best Minor Puppy Dog
15. VANROSE CUP for Best Minor Puppy Bitch
16. ALRESFORD CUP for Best Puppy Dog
17. MASON MACFARLANE CHALLENGE CUP for Best Bitch Puppy
18. YEO CUP for Best Junior Dog
19. ARBROOK CUP for Best Junior Bitch
20. THE LEYSAND TROPHY for Best Yearling Dog
21. THE KIMWHANY TROPHY for Best Yearling Bitch
22. ALDERCARR CUP for Best Novice Dog
23. CHEZLANDS TANKARD for Best Novice Bitch
24. ULSTER PERPETUAL TROPHY for Best Undergraduate Dog
25. SHARLAND CUP for Best Undergraduate Bitch
26. MOORQUEST MERRY ANDREW CUP for Best Graduate Dog
27. SQUIRRELSMEAD SHADOW ROSE BOWL for Best Graduate Bitch
28. WAVERTON CUP for Best Post Graduate Dog
29. WAVERTON CUP for Best Post Graduate Bitch
30. DU BOIS DELA RAYERE CUP for Mid Limit Dog
31. COLBAR ROSE BOWL for Best Mid Limit Bitch
32. SANDUSKY TROPHY for Best Limit Dog
33. KIMBERLITE AWARD for Best Limit Bitch
34. APPLEBROOK REMEMBRANCE TROPHY for Best Open Dog
35. SH.CH. PENGELLI KEEPSAKE MEMORIAL TROPHY for Best Open Bitch
36. CH. NORTONWOOD MARX MEMORIAL TROPHY for Best Veteran Dog
37. CH. KASANOVA OF KULDANA CUP for Best Veteran Dog or Bitch
38. SUNAR PERPETUAL CHALLENGE TROPHY for Best Veteran Dog or Bitch over 10 years of age
39. KULDANA TROPHY for BOS to winner of SUNAR TROPHY ( ie. BOS over 10 yrs of age)
40. MOLE CATCHER TROPHY for Best Veteran over 12 years Dog or Bitch
41. DEWSTRAW CUP FOR Best Field Trial Dog or Bitch
42. THE DICK BRIDGES MEMORIAL TROPHY
43. THE DEWSTRAW BROTHERS CUP for Best Brace Bred By Exhibitor
44. GLENNESSA ESCAPADE TROPY for Best Progeny Stud Dog
45. CH STYAL SUSILA TROPHY for Best Progeny Brood Bitch
46. THE CAROLAKE TROPHY for Best Special SGWC/WGC Dog or Bitch
47. THE WARRENTOR TROPHY for Best Opposite Sex to Carolake Trophy

 

CRUFTS CUPS
Confined to members of the GRC

1. THE VOISEY CUP for Best of Breed
2. THE CASTELNAU TROPHY for Best Opposite Sex
3. THE LINDY’S TROPHY for Reserve Dog CC
4. THE LINDY’S TROPHY for Reserve Bitch
5. THE GOLD TROPHY for winner of the Field Trial Class and winner of the most Field Trial points in the       season
6. THE HEYDOWN CHALLENGE CUP for Best Opposite Sex to Gold
7. THE CH CORNELIUS CUP for Best Graduate
8. THE ROLICA TROPHY for Best Graduate Bitch
9. THE SH.CH. SINNHEIN SEBASTIAN QUAICH for Best Post Graduate Dog
10. THE BRENSHAM AUDACITY TROPHY for Best Veteran Dog
11. THE GARTHFIELD CUP for Best Veteran Bitch
12. THE XANTHOS CUP for Best Puppy In Breed
13. THE GARVIN TROPHY for the Best Yearling Dog
14. THE HAYDENGOLD TROPHY for the Best Yearling Bitch

 

OPEN SHOW CUPS & TROPHIES

1. THE KULDANA CUP for Best in Show
2. THE ANBRIA CUP for Best Opposite Sex
3. CH. TUGWOOD VIKING TROPHY for Reserve Best In Show
4. THE PAT BUSCH MEMORIAL for Breeder of Best In Show
5. THE DUKESMEAD CUP for Best Puppy in Show
6. THE HAWKSMORE CUP for Res Best Puppy in Show
7. THE MICKLEHITHE TROPHY for Best Junior Dog
8. THE CHAFFORN TROPHY for Best Junior Bitch
9. THE WORTHAM TANKARD for Best First Prize Winner Owner & Exhibitor never to have won a CC
10. THE CULRAY CUP for Best Novice Dog
11. THE DORA NORMAN MEMORIAL CUP Best Novice Bitch
12. THE BRINWELL CUP for Best Graduate Dog
13. THE GLENHAVEN CUP for Best Graduate Bitch
14. THE CANTEL CUP for Best Post Graduate Dog
15. THE GOLDSMILL SALVER for Best Post Graduate Bitch
16. THE CH. JANACRE HOGAN TROPHY for Best Open Dog
17. THE MILLWATER CUP for Best Open Bitch
18. THE VINECROFT TROPHY for Best Veteran Dog/Bitch
19. THE CLUB MEDALLION For Best In Show
20. THE SYNSPUR TROPHY for Best Special Open Dog or Bitch
21. THE JOAN GILL SPECIAL MEMBERS TROPHY

GRC FIELD TRIAL TROPHIES

OPEN TWO DAY QUALIFYING STAKE

THE HAZELFAX PERPETUAL CHALLENGE TROPHY presented to the Winner of the Stake
THE OSMINGTON TROPHY for the runner up
THE CH. NORNABY CAMPFIRE PERPETUAL CHALLENGE CUP for the best dog/bitch bred by owner
THE PANSHANGER CUP for the best dog/bitch bred, trained and handled by their owner
THE CH. MICHAEL OF MORETON CHALLENGE CUP for the dog/bitch showing best marking ability
THE HAREMIRE DENNA MEMORIAL TROPHY for the best dog/bitch performing best on a runner
THE DORCAS PERPETUAL CHALLENGE CUP for Guns’ Choice
THE CH. SUSAN OF WESTLEY CHALLENGE CUP for the best dog/bitch who has also gained an award at a Championship Show

ALL AGED STAKE

THE CATCOMBE TROPHY presented to the Winner of the Stake
THE DORCAS BOWL for the runner up
THE MILLRYTHE TROPHY for Guns’ Choice

NOVICE STAKE 1

THE WEYLAND TROPHY presented to the Winner of the Stake
H.I.S. SILVER SALVER for the runner up
THE NEWTON DEAKIN TROPHY for the best dog/bitch bred by the owner, in the awards
THE ESSENDEN TANKARD for the best puppy in the awards
THE RAKELANDS CHALLENGE BOWL for the highest placed dog/bitch in the awards whose owner has never won a field trial
THE MIKE KNOX MEMORIAL TROPHY for Guns’ Choice

NOVICE STAKE 2

THE CH. NORANBY DUTIFUL CHALLENGE CUP presented to the Winner of the Stake
THE DEREMAR TROPHY for the runner up
THE NORANBY DAYDAWN PERPETUAL CHALLENGE CUP for the best opposite sex to the winner, in the awards
THE HAULSTONE CUP for the highest placed dog/bitch handled by its owner who has not won 1st 2nd or 3rd in a recognised field trial
THE WEYLAND TROPHY for the best puppy in the awards
THE GEOFFREY WOODHOUSE TROPHY for Guns’ Choice